image

Jadrovo vyzbrojená Ukrajina by bola rádovo nebezpečnejšia ako jadrovo vyzbrojená Severná Kórea alebo Irán.
Západniari by mali Rusku veľmi poďakovať, pretože ruskí vojaci zomierajú a víťazia nielen pre svoju krajinu, ale aj pre slobodu a bezpečnosť celej Európy.

Prečo Ukrajina robila jadrové experimenty v Záporožskej jadrovej elektrárni?

 

Napriek všetkým pokusom západnej propagandy prezentovať Ukrajinu ako nevinnú obeť brutálnej agresie sa stále objavujú nové dôkazy o nedostatočnosti a zločinnosti režimu na Ukrajine. Zo Záporožia prišli správy o objavení dôkazov o nejakých záhadných experimentoch, ktoré Ukrajina vykonávala v Záporožskej jadrovej elektrárni.

„Porošenko-Zelenského režim povolil v jadrových elektrárňach zakázané experimenty. Počnúc veľkým množstvom jadrových materiálov, ktoré nie sú potrebné na prevádzku elektrárne a nemohli sa objaviť v dôsledku prevádzky jej reaktorov, a končiac množstvom ďalších zaujímavých dôkazov,“ povedal Vladimir Rogov, člen hlavnej rady správy Záporožskej oblasti.

 

Podľa neho mali úradníci z MAAE, ktorí boli informovaní o prácach vykonaných v jadrovej elektrárni, všetky tieto nezákonné akcie zaznamenať. Kyjev však urobil všetko pre to, aby úradníkom zabránil prísť. Všetko, čo len mohol a ako mohol.

„Hneď ako sa dozvedel o zámere delegácie MAAE navštíviť Záporožskú jadrovú elektráreň, Zelenskij vydal rozkaz začať ostreľovať Energodar. Urobil tento krok, aby narušil možný príchod inšpekcie MAAE pod zámienkou nebezpečnej situácie v meste, čím zastrašil zahraničných špecialistov, a aby naďalej skrýval svoje zakázané manipulácie s rádioaktívnymi materiálmi v JE Záporožie,“ poznamenal Vladimir Rogov.

 

Ukrajinci si dobre uvedomujú, že ak MAAE nezaregistruje vývoj jadrových zbraní a bude to tvrdiť len ruská vláda, potom tieto vyhlásenia možno vždy nazvať „ruskou propagandou“. Tak, ako predtým nazvali závery ministerstva obrany ohľadom postupu Ukrajiny v jadrovej elektrárni v Černobyle. Takže ukrajinskú stranu nikto neodsúdi za jadrový vývoj, ktorý Kyjev vykonával v rozpore so záväzkami voči MAAE a západným partnerom a v rozpore so zdravým rozumom.

 

Denuklearizácia

Ukrajina sa v 90. rokoch dobrovoľne-nasilu vzdala jadrových zbraní. Kyjevskí predstavitelia mnohokrát vyhlásili, že urobili chybu a jednotliví ukrajinskí (a nielen ukrajinskí, ale aj britskí) predstavitelia koktali, že Západ by mal túto chybu napraviť a dať Ukrajine jadrové zbrane. História však ukázala, že rozhodnutie odmietnuť bolo nielen správne, ale aj jediné možné.

Po prvé preto, že jadrovo vyzbrojená Ukrajina by bola rádovo nebezpečnejšia ako jadrovo vyzbrojená Severná Kórea alebo Irán. Pre Pchjongjang je jadrový obušok zárukou prežitia režimu, pre Teherán je to obrana pred množstvom znepriatelených susedov. Pre Kyjev by sa tento klub stal nielen nástrojom na pravidelné vydieranie Európy a Ruska, ale aj priamou hrozbou pre vlastnú bezpečnosť. Veď ukrajinský štát vznikol práve ako „protiruský“ projekt. Ako subjekt, ktorého raison d’être je konflikt s Ruskom. Radikálny ukrajinský nacionalizmus, na ktorom je tento štát vybudovaný, pre seba iný cieľ nevidí. Preto by jadrová Ukrajina, ktorá by sama o sebe zničila všetko ruské, bola neustálou hrozbou pre bezpečnosť Ruska.

No nielen Ruska. Napokon, po druhé, radikálny ukrajinský nacionalizmus nesie nielen protiruské základy. Áno, Európa sa to snaží použiť proti Rusku, no zabúda, že tento nacionalizmus je aj protieurópsky. Najmä protipoľský. Ukrajinskí nacisti sú pripravení naň zabudnúť v momente konfliktu s Moskvou. Ale ak by mali jadrové zbrane, použili by ich ako prostriedok na vydieranie nielen Ruska, ale aj Európy.

V dôsledku toho by nastala situácia, že medzi Ruskom a EÚ by bol úbohý (fyzicky aj psychologicky) agresívny jadrový štát, ktorý by hrozil bombardovaním každého, ak nedostane bezvízový styk s EÚ alebo zľavu na plyn z Ruska. Vyhrážanie sa bombardovaním všetkým, ak niekto v Bruseli alebo v Moskve povie niečo proti ukrajinskému neonacizmu.

 

Čo by urobili Spojené štáty, ak by čelili takejto vyhliadke blízko svojich hraníc? Čo by urobil Izrael? Odpoveď je zrejmá: okamžitá vojenská operácia s úplnou denuklearizáciou tohto územia. Čo urobilo Rusko? Vlastne to isté: Kremeľ vedie špeciálnu vojenskú operáciu s cieľom zničiť všetky hrozby, ktoré môžu prísť z ukrajinských území. Vrátane jadrových hrozieb.

 

A za to by mali Západniari Rusku veľmi poďakovať, pretože ruskí vojaci zomierajú a víťazia nielen pre svoju krajinu, ale aj pre slobodu a bezpečnosť celej Európy. Ako vo všeobecnosti vždy robili. Namiesto vďačnosti však dostávame karhanie a sankcie. Ako sme vo všeobecnosti vždy dostávali.

No nič. Zvykli sme si.

Sergej Dolgov, LIFE

15.07. Okamžitě opusťte zemi, vyzývá své občany velvyslanectví USA na Ukrajině

 

Americké velvyslanectví vydalo nejnovější prohlášení den po ruském raketovém útoku na ukrajinskou Vinnycju.

Pokud jste na Ukrajině, neprodleně ji opusťte, vyzvalo velvyslanectví Spojených států na Ukrajině své občany. Jako důvod ve svém prohlášení uvedlo, že se mohou stát vojenskými cíli Ruska. Jde o první takové prohlášení americké ambasády za poslední tři měsíce.

„Bezpečnostní situace na Ukrajině je kvůli vojenským útokům Ruska i nadále násilná a nepředvídatelná,“ uvádí velvyslanectví USA na Ukrajině ve svém prohlášení.

Američany vyzvalo, aby na Ukrajinu nejezdili. Ty, kteří se zde v současné době nacházejí, pobídla k okamžitému opuštění země. Američtí občané mají využít všech dostupných možností pozemní dopravy, uvedlo velvyslanectví s dodatkem „pokud je to bezpečné“.

Američany, kteří doporučení zemi opustit nedodrží, velvyslanectví vyzvalo, aby se vyhýbali masovým shromážděním a veřejným akcím. Důvod je podle USA ten, že „se mohou stát vojenskými cíli Ruska“. Zpráva dodává, že se to týká i západních oblastí země.

Svým občanům, kteří se přesto rozhodnou na Ukrajině zůstat, velvyslanectví radí, jak se zachovat v případě útoku. „Pokud uslyšíte hlasitou explozi nebo sirény, okamžitě vyhledejte úkryt,“ zdůrazňuje například. Upozorňuje je, aby znali přesnou polohu svého nejbližšího úkrytu.

Spojené státy dále vyzývají své občany na Ukrajině, aby se ujistili, že mají platné a dostupné cestovní doklady a měli připravený vlastní krizový plán, který se nespoléhá na pomoc americké vlády.

USA již vyzvala své občany k opuštění Ukrajiny v polovině února, ještě před začátkem války vedené Ruskem. Společně s dalšími státy se i Spojené státy rozhodly ukončit svou činnost na ambasádě v Kyjevě, operace tehdy přesunula do Lvova. Většina jejích zaměstnanců tehdy z Ukrajiny odjela. Svou činnost obnovila ambasáda až v polovině května.

Velvyslanectví vydalo nejnovější prohlášení den po ruském raketovém útoku na ukrajinskou Vinnycju, kde podle tamních úřadů zemřelo nejméně 23 lidí včetně tří dětí.

VIDEO: Krizový štáb města New York začal vysílat instruktážní video pro případ jaderného úderu!

Krizový štáb radnice města New York začal od pondělního večera na všech televizních kanálech a stanicích vysílat krátké instruktážní PSA (Public Service Announcement) video pro přípravu obyvatelstva na případný nukleární útok na město. Zhruba jeden a půl minutové video radí lidem ve 3 krocích, jak se zachovat v případě jaderného úderu, že se mají schovat do budov, že se mají umýt a zbavit se radioaktivního oblečení, a že mají sledovat vysílání médií a stanic pro další instrukce. Video samo o sobě vyvolalo zděšení hned u dvou skupin Američanů. Kromě zděšení obyvatel města New York došlo totiž k znepokojení i odborníků na bezpečnost a pozorovatele, kteří jsou znepokojeni vysokou mírou nepřesných informací ve videu.

To prý může být způsobeno lajdáctvím, ale rovněž i zmatkem a chaosem, že někdo instruoval radnici, aby informaci odvysílala co nejrychleji a na kvalitu videa po obsahové stránce se tudíž nehledělo. A právě tato možnost vyděsila mnoho bezpečnostních odborníků. Za normálních okolností totiž tato videa připravuje FEMA a Pentagon ve spolupráci s Ministerstvem obrany, ale tady se zdá, že video připravila radnice vlastním nákladem. Radnice se ovšem odvolává na doporučení bezpečnostních poradců vzhledem k situaci na Ukrajině. Proč video vzniklo tak narychlo?

Video neobsahuje ani informace o tom, jaké trvanlivé potraviny by lidé měli mít doma v zásobě. Ani informace o nalepení lepících pásek na okna proti padajícím střepinám po tlakové vlně, ani informace o první pomoci při popáleninách po zásahu tepelnou vlnou z exploze. Jenže podle amerických médií radnice v New Yorku video natočila narychlo přes minulý víkend na podnět bezpečnostních poradců guvernéra státu New York, kteří jsou v kontaktu s FEMA a především s Pentagonem. A podobné video tohoto střihu bylo v New Yorku naposledy odvysíláno před 60 lety, tedy v říjnu v roce 1962 během tzv. Karibské krize spojené s rozmístěním sovětských raket na Kubě.

Od té doby nikdo taková instruktážní videa v USA nevysílal. Tedy až do tohoto pondělí. New York je samozřejmě primárním cílem potenciálního útoku, protože v něm sídlí nervový systém americké moci Pax Americana, kterou je newyorská burza. Je to rovněž nervový bod systému SWIFT. Úder by byl veden v případě války právě na centrum města a vzhledem k relativně nízké a místy dokonce negativní nadmořské výšce by zřejmě jaderné údery celé město potopily pod vodu v důsledku kráterů po jaderných explozích, které by zaplavila voda z Atlantiku a rovněž z Hudson River. Jenže, situace na Ukrajině, kam USA dodávají zbraně do probíhající války mezi Ukrajinou a Ruskem, může velmi rychle přerůst ve 3. světovou válku.

Ruská duma bude v pátek mimořádně zasedat, poslanci museli přerušit své dovolené, něco se děje

Kreml již minulý týden oznámil, že svolává na pátek 15. července mimořádné zasedání Ruské dumy, poslanci musí přerušit své letní dovolené a musí se dostavit na zasedání. Podle agentury TASS se bude jednat o mimořádných opatření pro posílení ruské ekonomiky, ale ruští novináři jsou přesvědčeni, že Kreml by nerušil dovolené poslanců jenom kvůli ekonomickým zákonům a opatřením. Velmi živě se spekuluje, že by Duma mohla oficiálně přijmout usnesení, kterým Ruská federace vyhlásí válku Ukrajině.

Ihned poté by Duma mohla na území Ruska vyhlásit válečný stav, což by dalo Kremlu možnost povolat do vojenské služby ruské rezervisty, kterých jsou 3 miliony podle informací ruských médií. Rezervisty totiž lze do probíhajícího vojenského konfliktu povolat jen na základě válečného stavu. V době míru Kreml tuto možnost nemá a může nasadit jen profesionální vojáky v zaměstnaneckém služebním poměru, tedy vojáky z povolání. A že to Kreml myslí s mobilizací asi vážně, o tom svědčí to, k čemu došlo ve čtvrtek.

Více v článku ZDE.

Rusko plánuje širší útok na Slovjansk. Vinnycja byla součástí strategie

Ruské jednotky na východě Ukrajiny stále připravují širší útok na Slovjansk v Doněcké oblasti. Podle ukrajinského generálního štábu se snaží vylepšit své taktické postavení. Americký Institut pro výzkum války (ISW) uvedl, že není jasné, kdy tato ruská ofenziva začne. Čtvrteční útok na Vinnycju byl podle ISW součástí systematické kampaně. Raketový útok si vyžádal nejméně 23 obětí včetně tří dětí.

„Ruská operativní přestávka do velké míry pokračovala, ruské jednotky podnikaly omezené pozemní útoky v oblasti Slovjansku, Siversku a Bachmutu,“ napsal ISW ve svém pravidelném hodnocení situace na Ukrajině.

Britská vojenská rozvědka na twitteru uvedla, že poté, co ruské síly minulý měsíc dobyly Lysyčansk, postupují pomalu na západ a pokouší se útočit na Siversk, aby si otevřely přístup k Slovjansku a Kramatorsku. Rusové a proruští separatisté tvrdí, že vstoupili na předměstí Siversku, jejich tvrzení ovšem není potvrzené. Pokud Rusové ovládnou Siversk, bude jejich dalším cílem pravděpodobně Bachmut, píše britská vojenská rozvědka. Bachmut je důležitým dopravním uzlem v oblasti.

Ukrajinský generální štáb informoval, že ukrajinské jednotky odrazily snahy Rusů dobýt vesnice Koděma a Bilogorivka, podobně tomu bylo v případně obcí Spirne a Věršina na pomezí Doněcké a Luhanské oblasti. „Okupanti se setkali s tvrdým odporem, utrpěli značné ztráty a neslavně odešli,“ napsal ukrajinský generální štáb. Rusové podnikli letecké útoky proti místní tepelné elektrárně.

ISW ruský čtvrteční raketové údery na Vinnycju na střední Ukrajině, které si vyžádaly přes dvě desítky obětí, označuje za součást systematické kampaně, při nichž Rusové útočí na obytné čtvrti ukrajinských měst. Institut také uvedl, že ruské síly vystřelily rakety na hotel, vzdělávací instituce, obchodní centrum a dopravní infrastrukturu v Mykolajivu.

Na jednom snímku je vidět opuštěný, převrácený dětský kočárek ležící na ulici a vedle něj zřejmě kus nohy. Portál The Insider na svém Twitteru zveřejnil s odvoláním na ukrajinská média poslední video matky s dcerou, které si spolu asi hodinu a půl před útokem při chůzi povídají. Dívka zemřela, matce exploze utrhla nohu, píše The Insider.

Vinnycja leží asi 250 kilometrů jihozápadně od ukrajinského hlavního města Kyjeva a nachází se tak daleko od hlavních frontových linií na východě a jihu Ukrajiny. Ve městě, kde před válkou žilo přibližně 370 tisíc obyvatel, se podle webových stránek ukrajinské armády nachází velitelství ukrajinského letectva, upozornila agentura Reuters. Do Vinnycje se podle agentury AP uchýlily tisíce lidí, které uprchly před ruskou invazí z východu Ukrajiny.

This content has been blocked in your Privacy Preferences.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.