image

Medzi najväčších držiteľov vlajkovej kryptomeny patrí prekvapivo vláda Spojených štátov, ktorá vlastní celkovo viac ako 4 miliardy dolárov v BTC.
Dlhodobí držitelia majú obavy z toho, či môže vláda USA Bitcoin kedykoľvek predať a spôsobiť tak prepad.

Vláda USA má jedno z najväčších kryptomenových portfólií. Vlastní totiž až 4,4 miliardy dolárov v BTC, ktorých sa podľa najnovších informácii môže kedykoľvek zbaviť. Úrad, ktorý sa môže pýšiť takýmto množstvom BTC,  je ministerstvo spravodlivosti. Počas novembra sa im podarilo získať ďalších 50 000 BTC, ktoré tvoria štvrtinu z celkového množstva 214 046 BTC.

Vláda Spojených štátov sa tak za posledné roky stala jedným z najväčších držiteľov BTC. Ako? Prostriedky získala veľmi jednoducho, tým že zabavovala nelegálne kryptomenové projekty a podvody. Z jedného uhľa pohľadu ide o pozitívny faktor. Komunita sa však obáva, čo sa udeje s cenou vlajkovej kryptomeny, keď sa americká vláda týchto tokenov zbaví.

Posledným úlovkom ministerstva spravodlivosti bolo 50 676 BTC od obchodníka Jamesa Zhonga, ktorý tieto prostriedky získal podvodom prostredníctvom mechanizmu trhoviska Silk Road, ktoré sa nachádza na Dark webe. Nebolo to prvýkrát, čo americká vláda takýmto spôsobom získala veľké množstvo BTC.

V novembri 2020 zaistilo ministerstvo spravodlivosti 69 370 BTC od ďalšieho používateľa na trhovisku Silk Road. V tej dobe išlo o štvrtého najväčšieho držiteľa BTC na svete. Známy je aj záťah proti Heather Morganovej a Ilyovi Lichtensteinovi v prípade hacknutia burzy Bitfinex. Vláda tam v tom čase získala 3,6 miliardy dolárov v BTC.

Americká vláda tak bezpochyby patrí k najväčším držiteľom bitcoinov na svete. Kryptomenová komunita sa tak začína obávať, či dokáže tento fakt zamávať s cenou. Ministerstvo spravodlivosti sa s veľkou pravdepodobnosťou týchto tokenov zbaví prostredníctvom verejných aukcií. Je teda málo pravdepodobné, že by to dokázalo cenu negatívne ovplyvniť.

Bitcoinoví ťažiari masovo presúvajú bitcoiny na burzy

Bitcoinoví ťažiari prekvapivo menia stratégiu. Kým doteraz sa snažili svoje zásoby BTC držať mimo búrz, aktuálne robia presný opak. Masívne presúvajú bitcoiny na burzy, čo môže byť signálom ďalšieho poklesu.

Trh s kryptomenami na čele s BTC sa nachádza v nelichotivej situácii. Ťažiari sú a vždy budú pre Bitcoin tým najdôležitejším faktorom. Ich aktivita je totiž nevyhnutná pre fungovanie siete. Stratégia bola vždy založená na hromadení BTC, ktoré spravidla držali mimo búrz. Nedávne udalosti na trhu ich však prinútili stratégiu zmeniť. Podľa najnovších ukazovateľov ťažiari masívne presúvajú svoje zásoby na burzy, čo môže byť signálom ďalšieho poklesu.

Tieto informácie prezentoval zakladateľ spoločnosti Capriole Charles Edward, ktorý poukazuje na extrémne vysokú mieru predaja zo strany ťažiarov.

Masívne predaje zo strany ťažiarov poukazujú na súčasný stav kryptomien, ktoré sa nachádzajú v dlhodobej korekcii. Ťažiari sú nútení z dôvodu vysokej inflácie pokrývať svoje náklady, ktoré sú čoraz vyššie. Najmä ak ide o elektrickú energiu. V minulosti to však bolo tak, že ťažiari držali BTC a čakali na rast ceny. Vo vhodnom momente svoje zásoby predávali. Aktuálne však prerábajú, a tak sú nútení svoje zásoby bitcoinov predávať. Problémom je aj stav ťažobných spoločností. Niektoré v dôsledku krízy zbankrotovali. Ak by cena BTC naďalej klesala, osud zvyšných ťažobných spoločností môže byť katastrofálny.

 

V novembri 2022 dosiahla priemerná cena hashu 0,05 dolára. Stále nižšia cena Bitcoinu spôsobuje nerentabilné prostredie nielen pre malých baníkov, ale aj veľké spoločnosti. Trhová cena najväčšieho digitálneho aktíva sa medzitým v čase písania článku obchoduje na cenovej úrovni 16 780 dolárov.

Ešte minulý rok vstúpilo na trh veľké množstvo ASIC minerov, ktoré baníkom spôsobili takú nízku návratnosť, akú vtedy nikto nečakal. Najnovší ASIC miner Bitmain S19Pro za približne 9 000 dolárov má dobu návratnosti 1 500 dní pri priemernej cene hashu 0,06 dolára.

Od začiatku novembra dochádza k masívnemu poklesu zostatkov v peňaženkách baníkov, ktoré sa dostali na úroveň z januára 2021.

Tento čistý odliv dokonale koreluje s posledným bitcoinovým prepadom. Navyše sa očakáva, že v najbližších mesiacoch bude opäť rásť cena energií, čo spôsobí ďalšiu negatívnu vlnu na trhu. Výsledkom je, že mnoho ťažobných spoločností ukončuje svoje aktivity spojené s ťažbou Bitcoinu.

Baníci nie sú jediní, kto sa zbavuje mincí. Svojich zostatkov na burzách sa zbavujú mnohí investori, ktorí reagujú na nedávne udalosti spojené s burzou FTX. Strach na trhu spôsobil masívne odlivy na burzách od 9. novembra až dodnes:

  • 9.11. – odliv 27 228 BTC
  • 10.11 – odliv 25 433 BTC
  • 11.11. – odliv 15 282 BTC
  • 12.11. – odliv 11 623 BTC
  • 13.11. – odliv 16 044 BTC

Ako vidíme, z búrz odišlo takmer 100 000 BTC len v priebehu 5 dní, čo je jasným znakom strachu na trhu. Odliv z peňaženiek búrz môže spôsobiť, že držitelia mincí v budúcnosti uprednostnia kontrolu nad svojimi financiami a osobné vlastníctvo súkromných kľúčov.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.