image

USA sa pripravuje na zvýšenie dlhového stropu, zatiaľ čo Bank of America očakáva to najhoršie.
Podľa správy z News Bitcoin existuje možnosť zlyhania amerického dlhu, ktoré by ovplyvnilo ekonomiky po celom svete.

Generálny riaditeľ Bank of America, Brian Moynihan, v rozhovore pre CNN povedal, že americký dlh nemusí byť splatený. Navyše zákonodarcovia musia vyriešiť konflikt týkajúci sa zvýšenia dlhového stropu, keďže ministerka financií Janet Yellenová vyzvala, aby každý člen Kongresu so zvýšením súhlasil.

„Musíme byť na to pripravení nielen v tejto krajine, ale aj v iných krajinách po celom svete. Dúfame, že sa to nestane, ale nádej nie je stratégia – tak sa na to pripravte,“ povedal Moynihan.

Dokonca existuje aj možnosť, že dlhový strop bude úplne zrušený. Túto variantu ale šéf Bank of America odmieta. Na druhej strane priznáva, že USA muselo prijať obrovské dlhy potrebné na prekonanie pandémie. Z tohto a z mnoho ďalších dôvodov riaditeľ očakáva miernu recesiu.

Práve politika FED-u by mala byť hlavným spúšťačom tohto nepriaznivého ekonomické javu. Navyše, recesia v USA by spôsobila ten istý efekt aj v európskych krajinách. Ak bude FED skutočne pokračovať dlhodobo v zvyšovaní úrokových sadzieb, šance, že recesia skutočne nastane, sa zvyšujú.

Najväčší národný dlh má jednoznačne USA s hodnotou 31,5 bilióna dolárov. Nasleduje Čína s dlhom 14,2 bilióna dolárov a treticu uzatvára Japonsko s dlhom 13,2 bilióna dolárov. Navyše, tieto dlhy pravdepodobne už nikdy nebudú splatené.

Zatiaľ nie je jasné, či recesia príde, no pravdepodobnosť sa stále zvyšuje. A taktiež aj možnosť zlyhania amerického dlhu prilieva benzín do ohňa. Spolu s reštriktívnou menovou politikou FED-u, nie sú vyhliadky pre rok 2023 priaznivé.

Všetkých nás čaká recesia

Recesia a obavy z nej sú jedným z hlavných dôvodov, ktoré ovplyvňujú sentiment na pôde globálnych trhov. Podľa portálu News Bitcoin moderátor Jim Cramer v relácii Mad Money zdôraznil, že FED napokon svojou prísnou menovou politikou spôsobí recesiu USA, ktorá sa prejaví aj v ďalších svetových ekonomikách.

Jim Cramer je bývalý manažér hedžového fondu a spoluzakladateľ stránky Thestreet.com, ktorá slúži na poskytovanie finančných správ. Podľa Cramerovej predpovede je len otázka času, kedy bude USA oficiálne v recesii.

FED síce spomalil tempo zvyšovania úrokových sadzieb, no na ekonomický rast môžeme zatiaľ zabudnúť.

Ak by naozaj bola ekonomika USA v recesii, ovplyvnilo by to tempo rastu svetových trhov. Americká ekonomika v mnohých oblastiach diktuje tempo a vplyv FED-u je celosvetový. Podobný scenár očakáva aj Robert Kiyosaki, ktorý povedal, že ekonomika je v globálnej recesii, čakajú nás bankroty, nezamestnanosť a nárast počtu bezdomovcov.

Mnohí ľudia kritizovali Cramerov názor, keďže ešte nedávno hovoril o tom, že sme v rastúcom trende. Zdá sa, že nikto v skutočnosti nevie, či a kedy recesia príde a aké dopady so sebou prinesie. Vieme ale, že ak FED bude pokračovať s reštriktívnou menovou politikou, vysoké úroky môžu skutočne uvaliť ekonomiku do recesie.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.