image

Trh s kryptomenami sa po pumpe zo začiatku augusta usadil na nových úrovniach a medvede opäť začali testovať silu bullrunu.
Bitcoin už po dosiahnutí maxima na 12.500 $ klesol o viac než 1.300 $, Ethereum stratilo 15% svojej hodnoty a podobne sú na tom aj ďalšie kryptomeny.
Jedine DeFi altcoiny pokračujú v raste.

Momentálne nie je jasné, ako dlho ešte bude pokračovať akumulačná fáza, no až skončí a príde čas na ďalší veľký pohyb môže to dopadnúť dvoma spôsobmi.

  • Buď bude nasledovať ďalšia veľká pumpa,
  • alebo sa konečne dočkáme poriadne korekcie a vrátime sa na hodnoty z čias májového halvingu.

 

Bullish scenár – Bitcoin vytvorí high na 16.000 $

Ak nakoniec vyhrajú býci, Bitcoin vytvorí nové high. A pravdepodobne bude vyššie ako to z minulého roka. Očakáva sa rast až na 16.000 $. Na tejto hodnote bol Bitcoin na posledy v januári 2018. Tento rast by bol extrémne bullish pre celý trh s kryptomenami.

Na potvrdenie bullrunu Bitcoin najprv musí uzavrieť weekly a monthly sviecu nad kľúčovou úrovňou. Väčšina traderov ju identifikovala ako 11.500-11.700 $. Bitcoin sa v čase písania tohto článku obchoduje za 11.450 $. Sme blízko!

Samozrejme, nebude to také jednoduché. Interval 12.140 dolárov je cieľom pre mnoho veľrýb, ktoré tam plánujú predať vyberať zisky. Podobne, ako to nedávno urobila veľryba, ktoré svoje coiny HODLovala 2 roky, len aby ich všetky predala za 12.000 $.

Upozornil na to obchodník pod pseudonymom Byzantine General. Vďaka stránke Whalemap si všimol, že veľryba, ktorá koncom roka 2018 nakúpila viac než 9.000 BTC nedávno vybrala profit na cene 12.000 $.

Veľryba najviac mincí nakúpila v októbri a novembri 2018 za 6.000 $, no ďalšie nákupy sme postrehli za 3.500 $ v januári 2019, v októbri 2019 a menší nákup prišiel aj vo februári tohto roka.

Veľryba svoje Bitcoiny HODL-ovala viac než dva roky a oplatilo sa jej to. Každú jednu minci totiž predala so ziskom 50-300 %.

 

Bearish scenár

Samozrejme, nie všetko je tak ružové, ako to na prvý pohľad vyzerá. Ako sme napísali vyššie, od mája 2020 sme nezaznamenali žiadnu väčšiu korekciu. Bitcoin vždy dobyje novú úroveň na ktorej niekoľko týždňov konsoliduje, aby mohol vystúpiť ešte vyššie. Za posledných 5 mesiacov dosiahol niekoľko takýchto úrovní. Konkrétne 5.000$, 7.000$, 10.000 $ a 12.000 $.

Ak sa ukáže, že 12-14 tisíc dolárov je pre Bitcoin prisilná rezistencia, príde čas na bearish pohyb. Známy trader Willy Woo identifikoval bearish price target na 9.700 $, kde sa nachádza CME gap. Gapy na burze CME boli vždy nakoniec zaplnené. Po uzatvorení tohto gapu sa nám otvorí cesta smerom hore.

Prepad od 10.000 $ bude skvelá príležitosť na nákup a veľa traderov ju iste využije. Neočakávame teda, že sa tam zdržíme príliš dlho.

 

Pozrite si stream, kde autori detailne rozobrali Bitcoin, Ethereum a tiež americké akciové trhy, zlato a striebro:

This content has been blocked in your Privacy Preferences.

Čo znamená manipulácia ?

Použijeme príklad s Ethereum: v piatok (28.09.2020) expirujú Ethereum opcie za 112 miliónov dolárov!

Celkový open interest na trhu s ETH opciami

Ethereum po dosiahnutí tohtoročného maxima na hladine 440 $ stratilo už viac než 50 $ a momentálne sa drží na kľúčovom supporte. Hladiny 390-400 $ túto kryptomenu v minulosti mnohokrát podržali pred ďalším dumpom. To sa páči aj inštitucionálnym investorom, ktorí do Etherea v posledných mesiacoch stále viac investujú.

Množstvo kúpených ETH opcií za posledné tri mesiace vyrástlo na päťnásobok a aktuálne už presahuje 452 miliónov dolárov. Veľká časť však tento piatok expiruje. Pri konci svojej životnosti sú opcie v celkovej hodnote 112 miliónov dolárov, čo by mohlo mať veľký vplyv na trh. I keď open interest na tomto trhu je podstatne menší, než pri BTC opciách (1.9 miliardy dolárov), ETH opcie v posledných mesiacoch hrajú stále väčšiu rolu pri cenotvorbe.

Ako Ethereum zareaguje na rekordnú expiráciu opcií?

V najbližších dňoch môžeme očakávať výraznejšie pohyby Etherea. Ktorým smerom? To záleží na bullish a bearish stratégiách inštitucionálnych investorov. Výrazné pohyby dlhodobo sledujeme aj pred expiráciou BTC futures či opcií. Je to preto, lebo inštitúcie malou manipuláciou trhu môžu dosiahnuť veľké zisky, či zmierniť stratu.

ETH opcie na burze Deribit

Nízka likvidita na trhu s kryptomenami umožňuje relatívne ľahko spôsobiť masívne pumpy či dumpy a krátkodobá úprava ceny o niekoľko percent nie je nijak náročná.

Na burze Deribit je aktuálne otvorených viac než 90% opcií a zdá sa, že sú relatívne vyvážené. V intervale 380-400 $ je 27.800 call a 31.400 put opcií, takže sily medzi býkmi a medveďmi sú viac menej rovnaké.

 

Ethereum deriváty ostávajú bullish vďaka pozitívnym fundamentom

Trhy s Ethereum derivátmi tak naďalej ostávajú bullish. Z veľkej časti za to môže pozitívny sentiment na celom trhu. Ethereum ženie hore explózia DeFi ekosystému a finišovanie príprav na spustenie platformy Ethereum 2.0, ktorá bola vo vývoji posledných 6 rokov.

Spustenie ETH 2.0 PoS blockchainu uvoľní zahltenú sieť, zvýši jej rýchlosť a umožní zavedenie ďalších vylepšení ako Sharding či Plasma, rovnako ako aj nasadenie DeFi aplikácií v reálnom svete.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.