image

Zatiaľ čo sa pozornosť analytikov a investorov sústreďuje na ekonomické dianie v Amerike a Európe, z Číny prichádzajú správy, ktoré môžu mať ešte horší vplyv na globálnu ekonomiku, ako prebiehajúci konflikt na Ukrajine či vysoká miera inflácie.
Druhá najsilnejšia ekonomika sveta sa totiž dostala na hranicu vážnej hypotekárnej krízy, ktorú sme ešte nezažili.

Odkazy: Odkaz 1

Predchádzajúci rok mala na globálne trhy vrátane kryptomenových výrazný dosah správa o finančných ťažkostiach spoločnosti Evergrande. Problémy s Evergrande ovplyvnili realitný sektor v krajine a dnes sa riziko nesplatenia dlhov stále zväčšuje.

Príkladom sú čínske dolárové dlhopisy.

Investori sa v nedávnej dobe začali zbavovať dlhopisov niektorých spoločností, ako napríklad Vanke. Ide o druhého najväčšie developera na čínskom trhu, takmer dvakrát väčšieho ako Evergrande s väčším vplyvom na čínske hospodárstvo.

Dlhopisy firmy sa minulý týždeň v utorok prepadli na rekordné minimum 81,6 centov za dolár, čo je varovný signál.

 

Charlene Chu, bývalá analytička agentúry Fitch Ratings, ktorá v minulosti varovala pred rizikami čínskeho dlhu, upozorňuje:

Máme tu takmer mŕtvy sektor nehnuteľností, ktorý kedysi zamestnával obrovské množstvo ľudí, a množstvo nadväzujúcich odvetví…

To všetko začína byť ovplyvnené týmto spomalením v oblasti nehnuteľností, a preto si myslím, že sme tu ešte len na začiatku hry.“

 

Ďalším vážnym faktorom je odmietanie splácania hypoték kupujúcimi, ktorí odmietajú platiť v dôsledku meškania projektov a poklesu cien nehnuteľností. Tlak je tak vyvíjaný na banky ako zo strany developerov, tak aj kupujúcich. Banky nie sú schopné vyplácať kupujúcich a developerom poskytnúť nové hypotéky pre rýchlo sa meniace ceny na trhu.

Podľa niektorých analytikov čínskym bankám hrozí scenár, že príde k hromadnému výberu vkladov z bánk a celý bankový sektor môže zo dňa na deň skolabovať.

 

Pokles HDP

Negatívnym znakom čínskej ekonomiky je aj pokles HDP. V druhom štvrťroku Čína vykázala rast hrubého domáceho produktu na úrovni 0,4 %. Ide o jednu z najnižších mier rastu v histórii a pravdepodobnou príčinou je zápas krajiny s ochorením COVID-19 a kríza v odvetví s nehnuteľnosťami.

Nepriaznivá situácia v oblasti nehnuteľností spôsobuje rastúcu sociálnu nestabilitu, čoho dôkazom je nedávny bojkot hypoték,“ uviedol Fu Linghui, hovorca NBS, na tlačovej konferencii v Pekingu.

 

Vážny problém pre čínsku ekonomiku, ktorej kolaps by ovplyvnil celý svet, je, že čínska vláda nie je transparentná a nikto reálne presne nevie, ako na tom Čína je. De facto zo dňa na deň sa veci môžu zmeniť.

Bublina, ktorá desaťročia rástla ako na Západe, tak aj na Východe, začína pomaly praskať, no s tým rozdielom, že nik nevie, čo nás čaká.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.