image

Kryptomeny sú podľa správy Europolu obľúbeným nástrojom osôb, ktoré sú spájané s financovaním terorizmu.
Do zoznamu sa však prekvapivo dostali aj inštitúcie zo štandardného bankového sektoru, ako napríklad PayPal či Western Union.

Ľudia, ktorí sa pohybujú vo svete nelegálnych aktivít, si vždy nájdu cestu, ako dokonale financovať svoju trestnú činnosť a skryť sa tak pred orgánmi činnými v trestnom konaní. Tieto informácie uvádza Europol vo svojej správe s názvom „Správa o situácii a trendoch v oblasti terorizmu v EÚ“.

Celý proces financovania je pri tom veľmi jednoduchý.

Zločinci získavajú veľké finančné dary od anonymných jednotlivcov cez rôzne neziskové organizácie a následne ich preženú cez falošné náboženské či humanitárne organizácie. Otázkou je, aké prevody využívajú. Lídrom sú najrýchlejšie, najlacnejšie a najmä anonymné kryptomenové transakcie. Podľa Europolu dávajú kryptomeny zločincom vysokú anonymitu, kde je v podstate nemožné vypátrať odosielateľa či príjemcu. Nezaostávajú však ani štandardné platformy ako YouTube, Patreon, GoFundMe, Amazon Pay či PayPal.

Propaganda, pokrytie právnych výdavkov, financovanie teroristických agentov a iné – všetky tieto aktivity majú jedného menovateľa, a tým sú kryptomeny. Tieto obvinenia odzneli na nedávnej konferencii, kde sa zúčastnilo viac ako 1 700 osôb z viac ako 100 krajín. Digitálne meny sú údajne kľúčovým nástrojom na financovanie spomínaných nelegálnych aktivít.

Je tu však aj opačná stránka tejto problematiky. V tlačovej správe Europolu sa uvádza, že kryptomeny môžu byť vhodným nástrojom v boji proti organizovanému zločinu. Tieto slová odzneli na 6. globálnej konferencii o kriminálnych aktivitách a kryptomenách.

Kryptomeny boli aj na tejto konferencii označené za aktíva, ktoré výrazne pomáhajú zločincom pri financovaní terorizmu. Europol však ako jediný orgán na tejto udalosti zastával opačný názor. Agentúra považuje blockchain za efektívny nástroj v boji proti zločinu.

So správnymi nástrojmi, kapacitami a spoluprácou ponúka blockchain bezprecedentnú príležitosť pri vyšetrovaní organizovaného zločinu a sietí na pranie špinavých peňazí,“ uvádza Europol.

Európska agentúra v nadväznosti na tieto informácie rozbehla v roku 2019 spoluprácu s burzami Binance, Bitfinex a Coinbase. Na základe tejto dohody dokáže Europol efektívne sledovať transakcie s BTC a ETH, ktoré sa využívajú pri nelegálnych aktivitách.

Medzinárodný menový fond (MMF) uznal, že kryptomeny sú viac ako špekulácia

Medzinárodný menový fond (MMF) zverejnil správu, v ktorej uvádza, že kryptoaktíva predstavujú oveľa viac ako len „špekulatívne investície,“ ale slúžia už aj ako zabezpečenie proti slabším fiat menám. Kryptomeny podľa MMF môžu v budúcnosti slúžiť ako potenciálne platobné nástroje.

To však neznamená, že Medzinárodný fond začal kryptomeny podporovať. Práve naopak. MMF vyzval na urýchlenú globálnu reakciu na reguláciu kryptomien, ktorá by mala byť koordinovaná, konzistentná a komplexná.

MMF zverejnil správu s názvom Regulácia kryptomien, kde sa uvádza:

Kryptomeny sú tu s nami už viac ako desať rokov, ale až pred nedávnom sa snahy o ich reguláciu presunuli k politikom a zákonodarcom. Krypto-aktíva už nie sú len špekulatívne a neznáme aktíva. Dnes vidíme, ako si digitálne aktívna získali svetovú popularitu, slúžia ako investície, zabezpečenie proti slabším fiat menám či dokonca ako platobné nástroje.“

MMF však zároveň v správa dodáva, že „nedávne problémy či zlyhania kryptomenových emitentov či búrz, ako aj súčasný medvedí trh a nevídaný prepad kryptomien podnietili mnohých zamyslieť sa nad reguláciou tohto odvetvia.“

 

Autori správy priznávajú, že aplikovanie existujúcich regulačných rámcov na kryptoaktíva alebo vytváranie nových bude veľmi náročné z viacerých dôvodov.

Na národnej aj medzinárodnej úrovni sa už dnes vyvíjajú snahy o vytvorenie regulácie kryptomien. Podľa MMF sa čoskoro objaví určitý rámec, ktorý budú všetci nasledovať.

Čím dlhšie to však bude trvať, tým viac sa každý štát bude uzatvárať a vytvorí si samostatný regulačný rámec,“ tvrdí MMF.

Preto prišli experti z MMF k názoru, že je potrebné vytvoriť globálny konsenzus, ktorý by bol koordinovaný, konzistentný a komplexný.

Na záver dodali, že „jediný globálny regulačný rámec vnesie na trhy poriadok, pomôže vzbudiť dôveru spotrebiteľov, stanoví hranice toho, čo je prípustné, a poskytne bezpečný priestor pre pokračovanie užitočných inovácií.“

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.