image

Ako boti ohrozujú bežného tradera a ako fungujú ?

Odkazy: Odkaz 1

Boti sú programy, ktoré sledujú trhové podmienky a uskutočňujú obchody na základe preddefinovaných algoritmov. To im umožňuje automatické obchodovanie. V súčasnosti sa odhaduje, že 80% akciového trhu je ovládaných botmi. V zásade môže obchodník vytvárať programy založené na obchodnej stratégii, podľa ktorej bot obchoduje nonstop.

Tieto automatizované obchody prišli do sveta kryptomien vo veľkom štýle. Na čo si však dávať pozor ?

Existuje mnoho botov ako napríklad scapling, arbitrážni alebo trend sledujúci boti.

  • Trendoví boti sledujú trend a podľa neho obchodujú.
  • Arbitrážni boti využívajú cenové nezrovnalosti medzi burzami. Tieto rozdiely na cenách sú však iba krátkodobé.
  • Scalping boti sa snažia zarobiť si peniaze nákupom a predajom v rámci  spreadov, nákupom v dolnej časti a predajom v hornej časti.

Ako boti pomáhajú krypto trhu ?

Boti zjavne majú úžitok pre jednotlivcov, ktorí ich používajú, ale tiež pomáhajú trhom efektívnejšie sa pohybovať a prinášať potrebnú likviditu. Väčšia likvidita môže viesť k väčšiemu inštitucionálnemu záujmu.

K týmto typom nástrojov majú obvykle prístup iba veľké finančné inštitúcie, teraz sa však do nich môže zapojiť prakticky každý.

Ako môžu byť pre nás boti nebezpeční ?

Ak prevažnú väčšinu obchodnej činnosti na burze tvoria roboty, môže to znamenať, že niečo nie je v poriadku. Používanie robotov na simuláciu skutočnej obchodnej aktivity, aby bola zmenáreň aktívnejšia, sa nazýva „wash trading“ alebo „slippage“. Na tradičných trhoch je to nelegálne, ale veľká časť prostredia kryptomien je stále neregulovaná, takže sa to určite stáva.

Problémy boli aj s automatizáciou na decentralizovaných burzách. Programy kladú čoraz vyššie poplatky, aby sa zabezpečilo, že ich obchody budú mať prednosť. Použitím automatizovaného, ​​bleskurýchleho systému je nemožné, aby akýkoľvek ľudský hráč súťažil.

Fungovanie pump / dump

Pomocou robotov podvodníci v podstate menia pohľad na mincu, ktorá sa javí, že začína býčí trend. Zvyčajne sa tieto podvody vyskytujú pri minciach s malou kapitalizáciou, ktoré sa istú dobu nehýbali a mali malú volatilitu. Keď bežní obchodníci vidia, že cena trochu stúpla, často to začne vyvolávať určitú hladinu FOMO, ktorá sa potom môže do veľkej miery živiť sama sebou.

Páchatelia tento stav často kombinujú s formou kampane na sociálnych sieťach, aby ľudí skutočne nadchli. Akonáhle minca zaznamenala dostatočný nárast, podvodníci predávajú a nechávajú trh skolabovať, pretože býčí trend nebol nikdy postavený na ničom inom ako na manipulácii trhu.

Fake breakout

Ďalším rizikom je to, že boti vidia celú účtovnú knihu a v situácii, keď je trhová cena tesne nad vysokým objemom stop-lossov, môže bot umelo predať menu aby sa stop-lossy zobchodovali. To vyvolá reťazovú reakciu masového výpredaja a bot už dopredu nastavil objednávku na nákup za lacno.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.