image

Resveratrol patrí medzi neuveriteľne silné antioxidanty a ako antioxidant vykazuje široké protektívne pôsobenie na bunky, tkanivá, orgány a celý organizmus.

Odkazy: Odkaz 1

Resveratrol sa nachádza hlavne v šupkách a jadierkach modrého viniča, šupkách a jadierkach čiernych ríbezlí, v grapefruite a červenom víne.

 

Resveratrol veľmi priaznivo ovplyvňuje:

 • metabolizmus lipidov
 • chráni srdcovo cievny systém, bráni nadmernej zrážanlivosti krvi
 • znižuje napätie ciev, bráni oxidácii cholesterolu
 • má pozitívny vplyv na prevenciu rakoviny prostaty
 • významný účinok proti rade typov zhubne nádorových ochorení (blokuje všetky postupné procesy, počas ktorých sa zdravá bunka mení na bunku rakovinovú)
 • zosilňuje účinok niektorých antiretrovírusových liekov
 • má schopnosť spomaľovať proces degenerácie mozgu pri niektorých neurologických ochoreniach, napr Alzheimerova choroba a pod.
 • je 20x silnejší ako vitamín C
 • je 5x silnejší ako betakarotén
 • má 50x vyšší antioxidačný účinok ako vitamín E
 • má schopnosť brániť starnutiu buniek a celého organizmu
 • významne posilňuje telesný antioxidačný systém, čím predlžuje život a pôsobí blahodárne na ľudské zdravie
 • je maximálne bezpečný, pri užívaní neboli preukázané vedľajšie účinky


Resveratrol - podrobnejšie informácie, zaujímavosti, fakty

V roku 1981 japonskí vedci identifikovali resveratrol a skoro potom sa skúmanie účinkov resveratrolu na ľudský organizmus stalo predmetom odborných štúdií vedcov z mnohých krajín sveta a trvá doteraz.

Práca Davida Sinclaira, PhD, na Harvard University ukázala, že resveratrol ovplyvňuje činnosť génov produkujúcich sirtuin (skupina siedmich génov spojených s procesom starnutia, nazývaných "gény dlhovekosti". Kľúčom pre predĺženie života je zvýšenie aktivity génu, SIRT1. Tieto gény majú za úlohu regulovať početné biologické procesy a opravovať poškodenú DNA.

Sirtuiny sú považované za molekuly s blahodárnym účinkom na zdravie a so zázračným efektom na predĺženie života. Zdá sa, že robia dedičnú informáciu odolnejšiu k poškodeniu a to má na dĺžku života priamo blahodárny vplyv. Sirtuin teda chráni pred poškodením DNA a bráni tak škodám, ktoré v našich bunkách s postupujúcim vekom páchajú napríklad voľné radikály.

Vedci sa teda zamerali na hľadanie látok, ktoré zvyšujú aktivitu génu SIRT1 v ľudských bunkách a zo všetkých porovnaní vyšiel ako najúčinnejší práve resveratrol, zvyšujúci aktivitu 13x.

 

Práve v účinkoch resveratrolu vidí Sinclair vysvetlenie pre tzv. francúzsky paradox. Za týmto označením sa skrýva fakt, že Francúzi trpia asi o 40% nižším výskytom kardiovaskulárnych chorôb, než aký by zodpovedal množstvo tuku, ktoré konzumujú v potrave. Na rozdiel od iných milovníkov tukov popíjajú Francúzi vo zvýšenej miere červené víno a Sinclair je presvedčený, že resveratrol z vína aktivuje v tele francúzskych milovníkov červeného vína gény pre sirtuíny. Bunky, ktoré by inak boli nezdravým životným štýlom vážne poškodené, majú vďaka sirtuinom šancu na "zhojenie" a prežitie. Namáhané tkanivá ako je srdcový sval alebo neuróny mozgu vďaka tomu vydrží viac.

Tím talianskych vedcov vedený neurológom Allessandrem Cellerinem z Scuola Normale Superiore v Pise otestoval resveratrol na stavovcoch. Vybral si k tomu zvláštne tropickú rybu Nothobranchius furzeri, ktorá je považovaná za stavovca s najkratším životom. Obvykle zomiera na stretnutí so starobou vo veku len 3 mesiacov. Cellerino popísal život tejto ryby v roku 2003 a už vtedy ju navrhoval ako vynikajúci laboratórny model pre výskum starnutia (napríklad myš sa dožíva v laboratórnych podmienkach veku okolo 2 rokov a výskum ich dlhovekosti je behom na dlhú trať). Celkom 150 rýb kŕmil potravou rozlične obohatenú o resveratrol a pozoroval u nich nielen predĺženie života, ale aj zlepšenie zdravotného stavu a väčšiu vitalitu. Vysoké dávky resveratrolu predlžovali rybám život až o 50%. Ryby neboli tak sklerotické, viac si pamätali. Pitva preukázala, že majú v mozgu viac neurónov.

 

Doterajšie výskumy teda preukázali, že resveratrol účinne a mnohostranne chráni srdcovo cievny systém tým, že znižuje napätie ciev, bráni oxidácii "zlého" cholesterolu, bráni nadmernej zrážanlivosti krvi a významne posilňuje telesný antioxidačný systém, dá sa naozaj povedať, že predlžuje život. Neobyčajne významný je aj vplyv resveratrolu proti rade typov zhubne nádorových ochorení, ktorý spočíva v tom, že resveratrol blokuje všetky postupné procesy, počas ktorých sa zdravá bunka mení na bunku rakovinovú.

Resveratrol je podľa vzájomnej zhody odborníkov storočiami overenou účinnou látkou, len donedávna sa ju nepodarilo odhaliť, pretože jej účinky boli nezreteľné naopak negatívnym pôsobením veľkého množstva alkoholu silných pijanov vína. 

Resveratrol v našej ponuke

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.