image

Ruský rubeľ stále silnie.
Napriek prebiehajúcej operácii na Ukrajine, ktorá sa podľa západných analytikov nevyvíja pre Rusko najlepšie, ruská mena naďalej posilňuje svoju pozíciu voči doláru.
V súčasnosti je rubeľ na 4-ročnom maxime.

Od začatia operácie na Ukrajine sa rubeľ (RUB) vrátil nielen na hodnotu, kde bol pred začatím vojny, ale dnes sa dostal na hodnotu 58,12 rubľov za dolár. Vo vzťahu k doláru tak ide o nové maximum, ktoré rubeľ naposledy dosiahol v roku 2018. V čase písania článku rubeľ mierne klesol na 60,3 rubľa za dolár.

Dôvody, prečo ruská mena rastie napriek nepriaznivým činiteľom ako operácie na Ukrajine, západné sankcie a odchod západných firiem z Ruska, sú rôzne. K stabilizácii a rastu rubľa prispela aktivita vlády, ktorá sprísnila kapitálové kontroly a domáce daňové platby, ktoré zvýšili dopyt po rubľoch. Hoci západní kritici tvrdia, že rast rubľa je umelo udržiavaný ruskou vládou vďaka kontrole a ochrane ruského finančného sektora, realita je taká, že rubeľ už od začiatku roka narástol o 30 % a stal sa tak najvýkonnejšou menou, čo málokto čakal.

Je otázkou budúcnosti, či sa Ruskej federácii podarí tento kurz národnej meny držať ďalej. Podľa niektorých analytikov ide iba o prechodný jav a rubeľ nakoniec rastúci trend neudrží a začne opäť pre sankcie strácať na hodnote. Prelomový moment môže nastať v blízkej budúcnosti, keď EÚ ohlási nový, už šiesty balík sankcií, ktoré podľa posledných správ môžu požadovať „okamžitý zákaz dovozu ruskej ropy, plynu a uhlia”. V tejto pôvodnej podobe však návrh s vysokou pravdepodobnosťou neprejde, pretože sa ho už rozhodol vetovať maďarský premiér Viktor Orbán. Rozhodnutie príde po najbližšom summite, ktorý má byť koncom mája.

Brazília, Rusko, India, Čína a JAR vyzvali bojovať proti globálnej hegemónii dolára!

Čínski experti vyzvali lídrov krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika), aby začali spoločný boj proti postaveniu amerického dolára, ktorého globálna hegemónia je už nejaký ten čas považovaná za zneužívajúcu. USA čaká ďalšia výzva, tentokrát zo strany najmocnejších krajín z „opačnej časti sveta“.

Podľa ekonomických expertov týchto krajín oslabenie amerického doláru môžu členovia BRICS dosiahnuť posilnením vzájomných obchodných väzieb a obmedzením ich spoliehania sa na finančný systém, v ktorom dominuje americký dolár.

 

Jeden z čínskych ekonomických expertov, Cao Yuanzheng, predseda BOC (Bank of China), pri diskusii proti pokračujúcej závislosti krajín BRICS na finančnom systéme ovládanom USA povedal, že Spojené štáty uprednostňujú len svoje domáce potreby a vôbec ich netrápia následky.

Yuanzheng taktiež povedal:

Medzinárodné transakcie a finančné trhy, na ktorých dominuje americký dolár, vykazujú rastúce vnútorné rozpory, keďže politika Washingtonu považuje za prvý cieľ svoje domáce potreby a nie medzinárodné potreby.“

Expert dodal, že nedávne sankcie voči Rusku ako aj zmrazenie devízových a zlatých rezerv vládou Spojených štátov amerických znamenajú, že americký dolár už nie je neutrálnou menou. Správa medzitým naznačuje, že čínska fiat mena jüan, ktorá je populárna v krajinách a regiónoch pozdĺž trás iniciatívy „Belt and Road Initiative“, sa pokojne môže stať alternatívou k doláru. Preto by dohoda medzi krajinami BRICS mohla potenciálne viesť k zvýšenému používaniu jüanu v určitých regiónoch!

Samozrejme, zníženie dominancie amerického dolára bude nejaký čas trvať. Ide predsa o výraznú zmenu toho, ako funguje súčasný svet, ktorý sa budoval posledných 70 rokov. Podobné názory nedávno vyjadril aj bývalý guvernér čínskej centrálnej banky Zhou Xiaochuan. Ten varoval, že zníženie dominancie dolára môže závisieť aj od toho, či spoločnosti a verejnosť budú vôbec ochotné náhle opustiť menu, ktorú používajú už niekoľko rokov.

Názor vplyvného čínskeho ekonóma Tian Yuna naznačuje, že šance čínskej fiat meny a zaujatie pozície amerického dolára ako hlavnej zúčtovacej meny závisia najmä od dôvery ostatných krajín voči Číne a jej partnerom.

Najbližšie obdobie nás teda čaká aktívny boj o svetové prvenstvo a zoskupenie krajín BRICS sa o to bude usilovať. Na detailnejšie porozumenie tejto témy je potrebný dlhý výskum a najmä čas. Ten ukáže, ako bude vyzerať náš svet v blízkej budúcnosti.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.