image

Na pozadí prebiehajúcej globálnej inflačnej krízy hlavy štátov NATO a mainstreamové médiá opakujú mantru, že vysoké ceny energií sú priamym dôsledkom Putinových činov na Ukrajine,
vyhlásil F. William Engdahl.

Odkazy: Odkaz 1

Realita je taká, že za to môžu západné sankcie. Obmedzenie medzibankového prístupu SWIFT pre kľúčové ruské banky a niektoré ďalšie drakonické protiruské opatrenia pravdepodobne vojenskú akciu na Ukrajine neovplyvnia.

Ale to, že majú negatívny dopad na ekonomiku Západu, najmä EÚ a USA, je neodškriepiteľný fakt. Organizátori sankcií v štátnej pokladnici USA a EÚ si dobre uvedomujú, že svetovú ekonomiku nečaká nič dobré.

Motorová nafta je veľmi dôležitá pre celú svetovú ekonomiku. Existuje jasná súvislosť medzi spotrebou nafty a HDP, pretože takmer každý priemysel používa motorovú naftu tak či onak.

Na samom začiatku ukrajinskej kampane, keď ešte neboli žiadne sankcie, boli európske ceny nafty už na tridsaťročnom maxime. Je zrejmé, že takéto ceny v žiadnom prípade nesúviseli s Ukrajinou.

Bol to však výsledok drakonických globálnych blokád počas epidémie COVID a súčasného stiahnutia sa hráčov na Wall Street a globálnych finančných firiem z investovania do ropných a plynárenských spoločností.

Takmer v prvý deň ruských vojenských operácií na Ukrajine zastavili dve najväčšie svetové ropné spoločnosti, britské BP a Shell, dodávky motorovej nafty do Nemecka, pretože sa obávajú jej nedostatku. Pred vojnou na Ukrajine Rusko dodávalo EÚ 60% až 70% všetkej motorovej nafty.

 

V roku 2020 bolo Rusko druhým najväčším svetovým exportérom nafty po USA a dodávalo viac ako 1 milión barelov denne. Najviac, asi 70%, smerovalo do EÚ a Turecka. Najväčším dovozcom motorovej nafty je Francúzsko, za ním nasleduje Nemecko a Spojené kráľovstvo. Dopyt po nafte v EÚ je oveľa vyšší ako v USA, keďže väčšina vozidiel využíva ekonomickejšiu a účinnejšiu naftu.

V prvý aprílový týždeň predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hrdo oznámila nové sankcie proti ruskej energetike, počnúc zákazom uhlia. EÚ je najväčším dovozcom ruského uhlia. Útoky na ropu a plyn budú podľa nej nasledovať neskôr.

Tento hlúpy krok jednoducho zvýši ceny energií, ktoré sú už teraz na historickom maxime.

 

Už na začiatku ukrajinskej krízy boli celosvetové zásoby nafty na najnižšej úrovni od roku 2008. Teraz sú nastavené podmienky pre bezprecedentnú dieselovú krízu, ktorej dôsledky budú pre svetovú ekonomiku ohromujúce.

 

Dieselové palivo poháňa globálny obchod

Dieselové motory majú najvyššiu účinnosť. Všetky nákladné autá, poľnohospodárske stroje, ako aj všetky ťažké vozidlá jazdia na naftu. Diesel sa používa pri výrobe energie a na vojnových lodiach.

Jeho globálny nedostatok, dočasný alebo dlhodobý, je teda katastrofou. Tovar sa nedá premiestniť z prístavov do skladov, tovární a obchodov. Bez motorovej nafty nemôžu nákladné autá dopraviť jedlo do supermarketu ani kamkoľvek inam. Celý dodávateľský reťazec bude zmrazený, keďže neexistuje spôsob, ako nahradiť motorovú naftu benzínom.

Pred blokádami pri COVID-e boli dopyt a ponuka nafty dobre vyvážené. Karantény a obmedzenia znížili dopyt po motorovej nafte pre nákladné autá, autá, stavebníctvo a dokonca aj poľnohospodárstvo. Stratové rafinérie boli zatvorené. Výrobná kapacita klesla. Teraz, keď sa globálna produkcia vracia na predchádzajúcu úroveň, sú zásoby nafty na celom svete veľmi nízke. Nielen v EÚ, ale aj v USA.

Nebezpečne nízke zásoby vyhnali ceny nahor. Od februára 2022 zásoby motorovej nafty v USA boli 21% pod sezónnym priemerom, v Európskej únii – o 8% alebo 35 miliónov barelov, v Singapure – o 32% pod normou.

 

Medzi januárom 2021 a januárom 2022 sa ceny nafty v EÚ takmer zdvojnásobili, a to ešte pred uvalením sankcií. Dôvodov bolo viacero, ale primárnymi boli vysoké ceny ropy a prerušenie dodávok v dôsledku globálnej blokády a následného obnovenia globálnych obchodných tokov.

Čínska vláda už uvalila zákaz na vývoz nafty, aby „zaistila energetickú bezpečnosť“ v rámci západných sankcií voči Rusku. Pridajme k tomu nedávny zákaz Bidenovej administratívy na dovoz všetkej ruskej ropy a plynu, ktorý v roku 2021 predstavoval približne 20% všetkého ruského vývozu ťažkej ropy.

Len v bohatom Nemecku cena nafty vyskočila o 40% na 2,10 EUR v priebehu niekoľkých týždňov z 1,50 EUR v decembri 2021.

Po bezprecedentných sankciách USA a EÚ voči Rusku stále väčší počet západných ropných spoločností a obchodníkov s ropou v strachu z represálií odmieta spracovávať ruskú ropu alebo naftu.

Vo svete sa už ozývajú hlasy o prísnych prídeloch nafty, čo potvrdzuje existenciu systémového nedostatku motorovej nafty.

Odborníci dokonca hovoria, že v priebehu najbližších dvoch-troch týždňov a možno aj skôr sa v západnej Európe nafta minie. V Európe časť paliva pochádza z dvoch rafinérií v Spojenom kráľovstve. Tieto rafinérie v súčasnosti nemajú žiadnu ropu.

 

Situácia v USA nie je o nič lepšia. Bidenova administratíva z politických dôvodov bagatelizuje skutočný stav dieselovej krízy.

Ak sa niečo urgentne nezmení, prichádza katastrofa pre už aj tak kolabujúcu svetovú ekonomiku.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.