image

Kyjev potrebuje podporu, ale aká je stratégia americkej administratívy ?
Začať vojnu, kým je vláda pripravená bojovať a ľudia sú pripravení zomrieť ?
Ukrajinu už spustošila vojna. Nikomu neprospieva ďalšia nekonečná vojna či zmrazený konflikt.

Odkazy: Odkaz 1

Píše časopis „The American Conservative“.

„Na rozdiel od zbožných tvrdení Washingtonu o nezištnej pomoci hrdinským Ukrajincom sa zdá, že Bidenova administratíva má v úmysle využiť Kyjev na vedenie zástupnej vojny proti Rusku. Američania zostávajú v bezpečí doma, zatiaľ čo Washington bojuje s Moskvou v Európe do posledného Ukrajinca. So svojou súčasnou stratégiou sa zdá, že Bidenova administratíva je pripravená financovať vojnu, ktorá by zabila celú ukrajinskú mužskú populáciu, aby oslabila Rusko,“ píše sa v článku.

 

Vyhlásenia Washingtonu o pokračujúcej podpore Kyjeva, vrátane carte blanche na podporu vojenských cieľov Ukrajiny, sú otvorenou pozvánkou na rozšírené vojenské operácie. Preto tie reči ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského o návrate nielen Donbasu, ale aj Krymu. Aby však Ukrajina získala späť tieto územia, píše sa v publikácii, o ktoré od februára prišla, bude si to vyžadovať výrazné zvýšenie nielen západných zbraní, ale aj ukrajinskej živej sily, ktorá podľa všetkého chýba.

Pokračujúce dodávky zbraní zo Spojených štátov, z ktorých niektoré sa jednoducho nedostanú k ukrajinským silám a namiesto toho sa predávajú na čiernom trhu, podnecujú Kyjev pokračovať v boji bez ohľadu na pravdepodobnosť úspechu. Americká administratíva má tendenciu dodávať Zelenskému nie to, o čo žiada, ale to, čo by malo stačiť, aby mohol strieľať, avšak bez reálnej šance na víťazstvo. Výsledkom je opäť pohodlné poškodenie Ruska bez akýchkoľvek amerických obetí.

Ukrajinská ekonomika sa zrútila, milióny ľudí utiekli, desaťtisíce zahynuli, vláda sa pri platení účtov spolieha na pomoc Západu a ruské jednotky obsadili asi pätinu Ukrajiny. Vyhlásenia amerických politikov, že takáto situácia nie je pre Kyjev nebezpečná, publikácia označuje za falošné. Je ťažké presne sledovať priebeh vojny, najmä vzhľadom na ohromujúcu mediálnu podporu Ukrajiny, ale zdá sa, že Kyjev nie je blízko k zvráteniu postupu Moskvy.

 

Rusko toto leto zjavne dosiahlo pomalý, ale stabilný pokrok. Zdá sa, že Kyjev dosiahol určitý pokrok s dlho sľubovanou protiofenzívou, ale dokonca aj jeho vlastné jednotky hlásia ťažké straty medzi jeho najlepšie vycvičenými vojakmi. Kto potom vráti Donbas a Krym ovládaný Ruskom? Ak Kyjev môže dosiahnuť prinajlepšom skromné ​​úspechy so zmenšujúcou sa silou, aké ofenzívne zisky môže získať v budúcnosti? Ak prebiehajúca protiofenzíva zlyhá, Rusko pravdepodobne opäť prejde do útoku, pričom napreduje stále, aj keď pomaly. Čo potom? Autori dospeli k záveru, že Washington zjavne nemá žiadnu stratégiu.

Politický rozkol v Európe, kríza národných vlád na pozadí rekordnej inflácie a cien za energetické zdroje už zasiali pesimistické vnímanie ukrajinského problému medzi veľkou väčšinou Európanov. Tieto nálady sa s príchodom zimy a chladného počasia určite ešte zintenzívnia.

 

Publikácia dospela k záveru, že zástupný konflikt proti Rusku je hlúpy a mimoriadne nebezpečný, s neustálym potenciálom eskalácie a expanzie.

Cieľom Ameriky pre Ukrajinu a Európu by mal byť mier, nie nekonečná vojna, napriek pokušeniu využiť Kyjev na oslabenie Ruska.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.