image

Mediálna pozornosť sa v posledných dňoch sústredí na kryptomeny, ktoré čelia po krachu kryptomeny Terra (tokeny LUNA a UST) a po sérii kolapsov investičných a lendingových fondov/spoločností ako Three Arrows Capital, Celsius či Voyager Capital, ďalšiemu úderu, ktorý strhol ceny Bitcoinu a všetkých kryptomien.

Podľa správy agentúry Reuters za kolapsom burzy stáli nerozumné rozhodnutia jej zakladateľa a miliardára Sama Bankmana-Frieda.

Ten situáciu zhrnul v utorok ráno pred zamestnancami slovami: „Je mi to ľúto, posral som to.“

Miliardár Bankman-Fried mal ešte pred súčasnou kauzou v interných kryptomenových kruhoch negatívnu povesť. Bol obvinený z manipulácie s tokenom Solana, ktorý podľa neoverených informácií cenovo vypumpovala Friedova dcérska spoločnosť Alamade Research, ktorá pravdepodobne čelí reštrukturalizácii. Prepojenie Solany s burzou FTX a Alameda Research podporuje aj aktuálny pokles hodnoty tokenu SOL, ktorý sa prepadol viac, ako ostatné mince. Za 5 dní stratila kryptomena takmer 70 % svojej hodnoty (67,36 %) v čase písania článku.

 

Poškodení investori burzy FTX podali formálnu žalobu za straty v hodnote viac ako 11 miliárd dolárov. Túto informáciu priniesla agentúra Reuters. V problémoch sa ocitli aj hviezdy svetového formátu, ako basketbaloví hráči Stephen Curry, Shaquill O´Neill, či hráč americké futbalu Tom Brady. Menovaný bol aj klub v NBA Golden State Warriors.

Podvodná schéma FTX bola navrhnutá tak, aby využila neskúsených investorov z celej krajiny, ktorí na svoje investície využívajú mobilné aplikácie. V dôsledku toho americkí spotrebitelia spoločne utrpeli škody vo výške viac ako 11 miliárd dolárov,“ uvádza sa v žalobe.

Kolaps FTX, Solana a slepí regulátori

Bývalý generálny riaditeľ FTX Sam Bankman-Fried tajne použil finančné prostriedky zákazníkov na záchranu spoločnosti FTX Alameda Research, čím vznikla v účtovníctve burzy diera v odhadovanej výške 10 miliárd dolárov. Aby toho nebolo málo, SBF svoje podvodné aktivity celé mesiace utajoval a nechával investorov, zákazníkov a dokonca aj svojich vlastných zamestnancov v neistote až do 10. novembra, keď FTX vyhlásila bankrot.

 

FTX bolo silne prepojené s ekosystémom Solana a tento vysoko výkonný blockchain tým dnes veľmi trpí. Keď Solana v auguste 2021 zažila masívny nárast vďaka ponuke alternatívneho blockchainu, jej natívny token SOL spolu s mnohými tokenmi ekosystému Solana zvýšil svoju hodnotu niekoľkonásobne.

Spoločnosti Alameda a FTX boli jedny z tých, ktoré držali masívne pozície v SOL. Teraz, keď FTX a Alameda zbankrotovali, sa tieto tokeny SOL takmer určite predajú na voľnom trhu, čím sa cena ešte viac zníži. SOL sa za posledné dva týždne zrútil na úroveň 12 dolárov, čím zaznamenal pád o 70 %. Presne rok dozadu stálo toto aktívum 240 dolárov.

Zapojenie FTX do projektu Solana presahovalo rámec propagácie blockchainu a investícií do jeho protokolov. FTX bola prezentovaná ako burza, ktorá by vďaka spolupráci so Solanou mohla rozbehnúť prijatie DeFi. Žiaľ, opak je pravdou a Solanu čakajú veľmi ťažké časy, ak krypto-zimu vôbec prežije.

Priemerný zákazník je však tou najväčšou obeťou v celom tomto škandále. Mnohí používatelia FTX prišli o svoje celoživotné úspory v presvedčení, že burza je bezpečná. Dôveru pomohli vzbudiť aj vyjadrenia rôznych investorov, celebrít, ktoré s touto firmou aktívne spolupracovali.

Je ťažké odhadnúť, o akú sumu zákazníci držiaci finančné prostriedky na FTX prišli, keďže správy sa líšia, ale podľa všetkého ide o miliardy dolárov.

Dôležité je spomenúť aj to, že za celou kauzou nestojí len Bankman-Fried a jeho vnútorný kruh zamestnancov. Vinné sú aj regulačné orgány USA, ktoré s burzou úzko spolupracovali a poskytovali jej zhovievavosť. Predseda SEC-u Gary Gensler venoval zdroje svojej organizácie na to, aby išiel po menších, menej významných protokoloch DeFi na vymáhanie, zatiaľ čo najväčší podvod za posledné roky fungoval priamo pod jeho nosom.

Po FTX pravdepodobne ohlási krach ďalšia veľká kryptoburza BlockFi

BlockFi podľa interných informácií pravdepodobne čoskoro ohlási bankrot.

Dôsledkom je krach burzy FTX, kde mali mať údajne prostriedky klientov. A keďže sa k ním pre zlyhanie jednej z najväčších búrz nevedia dostať, ich likvidita je ohrozená. Výbery na BlockFi sú už niekoľko dni zastavené a vyzerá to na dlhodobý problém.

Podľa informácii od WSJ sa BlockFi chystá prepúšťať zamestnancov a hrozí im bankrot. Dôvodom celej situácie je zlyhanie FTX a záväzky ďalšej spoločnosti napojenej na FTX, Alameda Research. Vo svojom blogovom príspevku spoločnosť  vyvrátila, že by všetky prostriedky mali iba na platformách skrachovaných spoločností. Na druhej strane, pokiaľ sa k záväzkom nedostanú, tak je ohrozené ďalšie fungovanie burzy.

BlockFi hľadá riešenie, ako sa vyhnúť krachu, oficiálne vyjadrenie spoločnosti je nasledovné:

Existuje množstvo scenárov, ktoré môžeme mať k dispozícii, a teraz pracujeme na tom, aby sme určili najlepšiu cestu vpred. BlockFi má potrebnú likviditu na preskúmanie všetkých možností a angažovali sme expertných externých poradcov, ktorí nám pomáhajú orientovať sa v ďalších krokoch.“

 

Najväčší problém kryptomenového sveta v tomto roku spočíva v dôvere voči spoločnostiam, ktoré poskytujú rôzne služby ako obchodovanie, staking a pôžičky. V prípade Celsiusu a FTX samotní majitelia spoločnosti použili prostriedky používateľov na vlastné účely, respektíve na účely riskantných obchodov a transakcií, čím sa dostali do finančných problémov. Kryptosvet nie je regulovaný ako akciový, preto držanie kryptomien na akékoľvek burze je rizikové. 

Príbuzné

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.