V decembri minulého roka Ukrajina získala podporu ďalšieho významného mecenáša. Tentoraz to nebola nejaká štátna alebo vojenská štruktúra, ktorá sa rozhodla ju „podporiť“. Ukrajinu sponzoruje významný finančný žralok – americká investičná korporácia „BlackRock Financial Market Advisory“.

Časopis „The American Conservative“ v článku Bradleyho Delvina „BlackRock Plots to Buy Ukraine“ citoval tlačovú správu zverejnenú na webovej stránke ukrajinského prezidenta:

„Zelenskij a Larry Fink [generálny riaditeľ „BlackRock“] sa v blízkej dobe dohodli, že sa zamerajú na koordináciu úsilia všetkých potenciálnych investorov a účastníkov ozdravenia našej krajiny a nasmerujú investície do najdôležitejších a najefektívnejších sektorov ukrajinskej ekonomiky.“

Pod zámienkou konzultácií o obnove ukrajinskej ekonomiky časť vedenia korporácie navštívila Ukrajinu a 8. mája 2023 bola podpísaná „dohoda o vytvorení ukrajinského rozvojového fondu“. Jej oficiálne oznámeným cieľom je prilákať súkromné ​​investície pre veľké projekty na Ukrajine v energetickom sektore, infraštruktúre a poľnohospodárstve“, píše portál Ukraine.ru.

V skutočnosti už ide o kompletný prevod štátu na externý korporátny manažment s overeným a jednoduchým postupom – stačí krajinu umelo priviesť do želaného stavu — do … bankrotu, po ktorom nasleduje rozpredaj štátom vlastnených podnikov. Za pár drobných. A tu vystupuje „BlackRock“ ako hlavný zahraničný investor“. Píše Ukraina.ru. V tejto súvislosti sa vyjasňujú motívy cynických vyhlásení ukrajinskej elity „bojovať do posledného Ukrajinca“. A to, samozrejme, nie je pátos a patriotický prejav smerovaný jednoducho zmýšľajúcim občanom Ukrajiny a kolektívneho Západu.

Ide o peniaze, veľmi veľké peniaze, obrovský jackpot pre veľmi malú skupinu, v našom prípade pre „BlackRock“ a samozrejme provízie pre „Zelensky and Co.“ Podľa magazínu Forbes: … Zelenskij zbohatol za rok vojny takmer o 1 miliardu dolárov. Presnejšie o 850 miliónov dolárov. Každý deň vojny ho robí bohatším o 2,328.767 dolárov. Teda 2,3 milióna „zelených“ mu kvapká každý deň, čo je, samozrejme, veľmi dobrý „poplatok“ za predaj vlastného štátu.

 

Stojí za to sa trochu pozastaviť nad podstatou spoločnosti „BlackRock“, ktorá si zaslúži zaujať „čestné“ miesto na vrchole všetkých existujúcich konšpiračných teórií, pretože napriek zjavnej transparentnosti štruktúry nie je možné zistiť, komu vlastne patrí. Ide o akúsi pyramídu pozostávajúcu z investorov. Menší investori sú vlastnení väčšími investormi. Tí zase patria ešte väčším investorom. Na viditeľnom vrchole tejto pyramídy sú len dve spoločnosti, ktorých mená sme často videli. Sú to „Vanguard“ a „BlackRock“. Sila týchto dvoch spoločností je neopísateľná. Vlastnia nielen väčšinu akcií takmer všetkých významných spoločností na svete, ale aj podiely iných investorov v týchto spoločnostiach. A to im dáva prakticky úplný monopol,» píše ruská analytická publikácia „Centrum geopolitických predpovedí“.

Je však nesprávne domnievať sa, že „BlackRock“ potrebuje len peniaze, už má viac než dosť peňazí na to, aby požičal centrálnym bankám rôznych krajín, predovšetkým Spojených štátov. Skutočným motívom korporácie je vládnuť svetu, na čo slúžia všetky tieto materiálne prostriedky a politické prepojenia.

Bloomberg nazýva BlackRock „štvrtou zložkou vlády“, pretože je to jediná súkromná agentúra, ktorá úzko spolupracuje s centrálnymi bankami. BlackRock požičiava peniaze centrálnej banke krajiny, no zároveň je aj jej poradcom. BlackRock tiež vyvíja softvér používaný touto centrálnou bankou. Mnoho zamestnancov BlackRock dokonca pracovalo v Bielom dome. A je úplne jedno, ktorý americký prezident bol v tom čase nominálnym „majiteľom“ rezidencie na washingtonskej Pennsylvania Avenue – republikán Bush alebo demokrat Obama. O ľuďoch, ako je generálny riaditeľ BlackRock Larry Fink, sa hovorí, že sú typom človeka, ktorý „vykopne dvere“ v akýchkoľvek koridoroch moci a môže sa spoľahnúť na vrelé privítanie od všetkých vodcov a politikov,“ píše „Centrum geopolitických predpovedí“.

Ako je to s Ukrajinou? Predaj Ukrajiny sa uskutočnil, to je fakt. Teraz tento západný projekt vstupuje do svojej poslednej fázy.

„Zostáva rozdrviť jej odpor vojnou a potom ukončiť vojnu prímerím a začať ťahať korisť, ako povedal Ljolik z „Diamantovej ruky“, podľa novo schváleného plánu, odsúhlaseného náčelníkom, ktorý je za oceánom.“

S „nezávislosťou“ je všetko jasné, neexistuje.

Víťazstvo vo vojenskom konflikte s takzvanou Ukrajinou bude skôr či neskôr nepochybne ruské. A predsa zostáva jedna dôležitá otázka: budeme súhlasiť s takýmto „prímerím“? Máme plán?

Maria Ruzanova, Analytická služba Donbasu

V Bruseli bol s pompou odprezentovaný „Marshallov plán“ pre Ukrajinu

Pravda, Európska komisia de facto okamžite priznala, že na skutočne serióznu obnovu Ukrajiny peniaze nemá.

Podľa konzervatívnych odhadov bude Ukrajina potrebovať na povojnovú obnovu až pol bilióna dolárov. Európska únia je však pripravená vyčleniť len 50 miliárd eur a aj to na 4 roky, od roku 2024 do roku 2027. Ročne to bude 12,5 miliardy eur – teda ešte menej, ako je to teraz. To vystačí len na financovanie práce štátneho systému, no nie na obnovu štátu.

Brusel chce prilákať na rekonštrukčné práce medzinárodné investičné fondy– vrátane „BlackRock“. Na Ukrajinu však vážne vstúpia len vtedy, ak dostanú záruky, že sa im investície vrátia. A na oplátku budú hedžové fondy žiadať podiel zo spoločného koláča – s ornou pôdou a zvyškami infraštruktúry – čo pôjde do súkromných zahraničných rúk.

Na pozadí rečí o tom, kto zaplatí obnovu Ukrajiny, sa spomenula aj téma korupcie. Nemecký „Marshallov fond“ úplne vyvolal záchvat hystérie kvôli všemohúcnosti ukrajinských oligarchov, ktorí budú pokračovať v drancovaní akýchkoľvek investícií, ktorá sa odvážia vstúpiť na Ukrajinu.

Brusel má v rukáve aj posledný tromf – využiť zmrazené aktíva Ruska. Stále sa to však boja urobiť – obávajú sa podkopania dôvery v eurosystém a odstrašenia investorov na trhu dlhopisov EÚ. Majú však aj ešte významnejšiu obavu, že na pozadí zlyhania protiofenzívy začnú Spojené štáty znižovať svoju angažovanosť v ukrajinských záležitostiach. A nechajú Európu na pokoji so zničenou povojnovou Ukrajinou.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.