Škola obchodovania s Trading11 3-3

image

Tento kurz je venovaný úplným začiatočníkom. Ukážeme vám ako a kde nakúpiť kryptomeny, ako začať obchodovať.
V tomto kurze sa taktiež pozrieme na rôzne typy analýz a grafov s ktorými sa pri obchodovaní určíte stretnete.
Chcete sa naučiť pochopiť základy technickej analýzy a na jej základe začať obchodovať?
V tomto kurze sa budeme venovať najrôznejším obchodným stratégiám, indikátorom a chybám, ktorým sa nikto na začiatku nevyhne.

Všetko o Fibonacci indikátore

Ak sa pozrieme na ktorýkoľvek cenový graf ktorejkoľvek kryptomeny, vidíme, že trend, bez ohľadu na to, aký je silný, sa nepohybuje do nekonečna jedným smerom. Naopak. Každú chvíľu sa vytvorí určitá korekcia, protipohyb. Otázkou je len to, ako dlho trend potrvá a kedy nastane korekcia, prípadne obrat trendu. Predpovedať tieto pohyby nám môže pomôcť veľmi populárny Fibonacciho indikátor (Fibo).

Fibonacciho postupnosť – nahliadnime do histórie

Fibonacci indikátor vychádza z radu číslic, ktorá je známa ako Fibonacciho postupnosť. Táto sekvencia bola popísaná talianskym matematikom Leonardom z Pisy, ktorý ktorý žil na prelome 12.a 13. storočia a dostal prezývku Fibonacci.

Táto sekvencia vznikne tak, že každé nasledujúce číslo predstavuje súčet dvoch predchádzajúcich číslic. Vezmeme čísla 0 a 1, prvé číslo radu potom bude 1 (0 + 1 = 1), nasledujúce 2 (1 + 1 = 2), ďalšie 3 (1 + 2 = 3) atď. Začiatok Fibonacciho radu vyzerá takto: 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765, 10946, …

Pre nás je ale zaujímavejšie, že pomery dvoch po sebe nasledujúcich čísel sa bížia číslu 0.618.

Dostávame sa tak ku Zlatému rezu

Zlatý rez (lat. sectio divina) je iracionálne číslo s mnohými zaujímavými vlastnosťami. Od staroveku je považované za mystické . Definoval ho už okolo roku 300 pred n.l. Euklides. Tvary odvodené od tohto čísla sa v európskej kultúre považujú za esteticky veľmi príťažlivé, fascinoval mnohých umelcov ako boli Piero della Francesca, Ledonardo da Vinci a iní.  Nájdeme ho aj v mnohých prírodných geometrických proporciách.

Označuje sa gréckym písmenom φ a rovná sa približne 1,618034.

Číslo φ je odvodené od jednoduchej úlohy rozdeliť (rozrezať) úsečku na dve časti tak, aby pomer dĺžky dlhšej časti ku kratšej  bol rovnaký ako pomer celej dĺžky ku dlhšej časti úsečky.

Tento pomer je práve φ =1,618034, teda percentuálne tvorí  dlhšia časť cca 61,8% a kratšia cca 38,2%.

Fibonacci indikátor

je neperiodický, to znamená, že sa jeho hodnoty nemenia v závislosti na počte sviečok, ako je to napríklad u kĺzavého priemeru (MA). A jeho použitie je univerzálne. Použiť sa dá na akýkoľvek altcoin (alebo trh obecne) a v ktoromkoľvek timeframe.

Pri obchodovaní na trhu, kryptotrhy nevynímajúc, používame najčastejšie tieto pomery: 0.382, 0.618, 0.786, 1.272, 1.618, 2.618

Ceny sa často krát odrazia práve na niektorej z týchto úrovni.

Zlaté pomery 0.618 a 1.618 sú z Fibonacciho postupnosti a ostatné sú navzájom matematicky previazané čísla. Často sú k nim pridané aj čísla 0,5 1, ktoré reprezentujú 50% a100%.

Ako zakresliť Fibo úrovne

Nemusíme presne vedieť ako sa Fibonacciho úrovne počítajú, pretože obchodné platformy tento indikátor obsahujú a výpočet a zakreslenie do grafu urobia za nás. Našou úlohou je len určiť začiatok a koniec dominantného trendu v danom časovom úseku.

Pre zakreslenie Fibo u kryptomien je kvôli vysokej volatilite vhodné vyberať väčšie časové úseky [time frame]. Kratšie ako ročné a mesačné time frame u kryptomien  nemajú dostatočnú výpovednú hodnotu (podľa môjho názoru), aj keď pre ilustráciu predvediem aj zakreslenie týždenného Fibo.

Na obrázku vidíme zakreslenie ročného Fibo. Použil som W1 time frame. Vidíme dominantný ročný trend. Klikneme na nástroj Fibo Draw a potianeme ho z ľava do prava z bodu A do bodu B. Tým dostaneme ročné Fibo úrovne.

Päť chýb ktorých sa dopúšťajú začiatočníci pri technickej analýze

Technická analýza je skutočne náročná. Veľa ľudí bude radšej slepo nasledovať niekoho, koho vôbec nepozná a riskovať svoje peniaze, ako by sa mali zaťať, prinútili sa niečo nové naučiť a začali sa spoliehať sami na seba, na svoje vedomosti, či intuíciu. No existujú aj výnimky, ktorým nestačí iba sledovanie desiatok kanálov a signálov. Chcú princípy fungovania trhu pochopiť a z tohto dôvodu sa začnú venovať technickej analýze.

1. Používanie malých časových rámcov

Spoliehať sa na malé časové rámce je podobné ako kráčať tunelom. Síce na konci vidíte svetlo, ale nemôžte sa rozhliadnuť do strán. Vidíte iba to čo je pred vami, no okolitý svet je pred vašim zrakom ukrytý a pritom to môže byť v úplnom kontraste s tým čo práve vidíte. Ale dosť bolo inotajov. Chcel som tým naznačiť, že začínajúci obchodníci absolútne ignorujú vyššie časové rámce. Obchodujú iba na hodinovom, či oveľa menších grafoch. Áno, trh generuje trendové čiary, supporty a rezistencie aj na týchto grafoch, ale oproti supportom z denného, či dokonca z týždňového grafu sú úplne bezvýznamné. Na týždňovom či dňovom grafe môžte vidieť cenové hladiny, na ktorých trh reagoval aj v minulosti a je veľký predpoklad, že bude na ne reagovať znova. Taktiež môžte vidieť dlhodobý trend, ktorý je významným supportom či rezistenciou.

2. Považovanie supportov/rezistencií za pevný bod na grafe

Support či rezistencia je zóna a nie exaktný bod alebo čiara, ktorú traderi považujú za možné miesto vyplnenia svojich objednávok.

To znamená, že ak zakresľujete support/rezistenciu do svojho grafu, nepremýšľajte o nich ako o presných bodoch, ale ako o oblasti, kde sa zvyšuje záujem obchodníkov o nákup či predaj.

3. Obchodovanie za každú cenu

Ďalším veľmi častým a veľkým neduhom začínajúcich traderov je obchodovanie za každú cenu. Jednoducho zapnem laptop, otvorím si graf s mojou obľúbenou kryptomenou/tokenom a idem obchodovať bez ohľadu či tam je alebo nie je nejaký signál. Proste mám pocit, že dnes to porastie.

To je obrovská chyba!

4. Nesprávne používanie indikátorov

Mnoho začínajúcich traderov nie je schopných zakresliť si do grafu základné línie, preto začnú používať najrôznejšie indikátory, pritom často ani netušia ako ich používať. Chyba!

Najlepšie je naučiť sa obchodovať na čistom grafe, bez akýchkoľvek indikátorov či čiar, iba s použitím sviečkových formácii. Japonský obchodníci takto obchodovali viac ako 300 rokov, pričom najrôznejšie indikátory sa začali vyvíjať len pred cca 20-25 rokmi. Bolo to až potom, čo obchodovanie na sviečkovom grafe bolo predstavené západnému svetu a vyvolalo v ňom doslova šialenstvo.

5. Chyba vám stratégia

Je obzvlášť lákavé v začiatkoch napodobňovať štýl tradarov, ktorých sledujete na Twitteri, majú množstvo sledovateľov a sú neskutočne „úspešní a ziskoví“.

Až sa naučíte obchodovať na čistom grafe, zakresľovať presne supporty/rezistencie, potom môžete začať experimentovať s rôznymi indikátormi, ich kombináciami, jednoducho hľadať čo vám sedí, pomáha, hľadať tu správnu stratégiu.

Ako správne používať príkaz Stop-loss

Stop-loss. Jeden z najkontroverznejších a najdiskutovanejších obchodných príkazov. Jedni ho nepoužívajú vôbec, iní zase bez neho nespravia jediný obchod. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie chyby pri používaní príkazu Stop-loss, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť ziskovosť na trhu a zároveň odbúrať predsudky voči tomuto obchodnému nástroju.

Nepoužívanie Stop-loss

Môžme začať s najväčším problémom a to absolútnym nepoužívaním príkazu Stop-loss. V posledných dňoch sme mohli vidieť veľa príkladov, čo to môže spôsobiť. Trh pomaličky rastie, nie je sa čoho obávať, idete spokojne do postele. Ráno sa zobudíte, pozriete na graf a vaša kryptomena či token je 10-15% nižšie ako bola pred šiestimi hodinami a stále klesá. V týchto chvíľach vám už neostáva nič iné iba predať vo veľkej strate alebo hodlovať.

Prečo? Aký máte dôvod nepoistiť svoj kapitál príkazom Stop-loss, keď vám to vaša burza na ktorej obchodujete ponúka?

Bez Stop-loss nie je možné kontrolovať riziko obchodu

Niektorí traderi budú určite argumentovať, že to tak nie je. Je to tak! Bez príkazu Stop-loss si totiž neviete stanoviť riziko s akým do obchodu idete a tým pádom ani neviete, koľko úspešných obchodov potrebujete spraviť aby ste boli v zisku.

Bez použitia príkazu Stop-loss tak nezáleží na tom aký máte MM (Money Management) a s akým množstvom kapitálu idete do jednotlivých obchodov. Vždy je to All In. Riskujete všetko s čím práve obchodujete.

Mentálny Stop-loss nefunguje

Niektorí traderi používajú mentálny Stop-loss. To znamená, že si povedia nejakú hodnotu, pod ktorú nechcú ísť a ak tam cena náhodou príde, opustia svoju pozíciu. Skutočnosť? Neopustia! Mentálny Stop-loss nie je skutočný príkaz zadaný na burze. Obchodníci používajúci mentálny Stop-loss zostávajú v obchode dlhšie, pretože stále veria, že už, práve v tejto chvíli, sa to otočí v ich prospech a oni nakoniec zarobia. Ich straty preto narastajú a zároveň si tak nevedomky zvyšujú riziko každého obchodu.

Zle umiestnený Stop-loss

Z vyššie uvedených dôvodov, je nevyhnutné aby ste si určili miesto zadania príkazu Stop-loss, ešte pred vstupom do pozície. Viete si tak veľmi ľahko a rýchlo zrátať, koľko potrebujete do daného obchodu investovať, aby bola pre vás miera rizika prijateľná.

Ďalším extrémom sú traderi, ktorí sa striktne riadia MM a zároveň mierou rizika. Vstupujú do každého obchodu s rovnakým kapitálom a Stop-loss zadávajú vždy na rovnaký počet percent z daného obchodu. Potom ich príkazy na zastavenie končia na náhodných pozíciach, ktoré z pohľadu trhu a technickej analýzy nemajú absolútne zmysel.

Vždy si preto pred vstupom do obchdu určite hodnotu umiestnenia príkazu Stop-loss a následne si zrátajte koľko je potrebné investovať, aby bola zachovaná vami akceptovaná miera rizika.

Do oči bijúci Stop-loss je potravou pre žralokov

Ako často sa vám stalo, že ste si vraveli, že toto musí klapnúť? Cena však klesala až k vášmu Stop-loss príkazu, ten vás vykopol z trhu a následne sa trend otočil a cena začala prudko rásť. No bolo to už bez vás a vám, namiesto pocitu z dobrého obchodu, ostala len tŕpka pachuť straty. Toto je každodenný scénar s ktorým sa traderi stretávajú. Potom im hlavou začne vŕtať myšlienka, že by bolo lepšie obchodovať bez príkazu Stop-loss. Chyba! Za vašu stratu nemôže Stop-loss, ale vy sami.

Ak vidíte, že vás Stop-loss vykopne vždy z trhu predtým, ako sa cena otočí do očakávaného smeru, je veľmi pravdepodobné, že ho umiestňujete presne na úrovne, ktoré používajú aj ostatní obchodníci. Je to väčšinou doménou neskúsených a začínajúcich traderov, že svoje príkazy umiestnia presne na support/rezistenciu. Skúsení obchodníci tieto úrovne dobre poznajú a radi si váš Stop-loss vyberú.

0