image

2% všetkých peňazí na svete je v kryptomenách!
Ďakovať za to môžete Ethereu a DeFi

Trh s kryptomenami v súčasnosti predstavuje 2% globálnej ponuky peňazí. Môže zato aj trend DeFi, ktorý neustále rastie v adopcii.

Tento rok sa decentralizované financovanie ukázalo ako sektor pre ekosystém kryptomien. Inštitucionálni investori sa medzitým začali zaujímať o potenciál dosahovať vysoké výnosy na stablecoinoch, altcoinoch a Bitcoine.

Spoločnosť Delphi Digital zaznamenáva rast ekosystému decentralizovaného financovania v sieti Ethereum (ETH), ktorá za posledný mesiac neustále naberala na sile.

Podľa výskumu spoločnosti Delphi Digital, začali protokoly v najlepších ekosystémov vrátane Ethereum, BSC, Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Polygon (MATIC) a Terra (LUNA) získavať trakciu a teraz tvoria 34% z celkovej hodnoty uzamknutej v decentralizovanom financovaní.

Ekosystém BSC je druhým najrýchlejšie rastúcim ekosystémom DeFi za Ethereom. Čiastočne vďaka jeho prepojeniu s ekosystémom Binance, ktorý má obrovské zdroje na to, aby mohol natívne protokoly poriadne rozbehnúť.

Venus (XVS), PancakeSwap (CAKE) a PancakeBunny (BUNNY) sú tri najlepšie protokoly DeFi v BSC. Celková hodnota uzamknutá v sieti predstavuje 49,1 miliárd dolárov.

Spoločne všetky ekosystémy vrstvy 1 teraz prekročili kumulatívnu uzamknutú celkovú hodnotu (TVL) 130 miliárd dolárov.

 

Podľa Delphi Digital zohrávajú natívne stablecoiny DeFi hlavnú úlohu v raste ekosystému. V súčasnosti tvoria takmer 10 miliárd dolárov z celkovej trhovej kapitalizácie.

Dai (DAI) cirkulujúca ponuka nedávno prekročila hranicu 4 miliárd dolárov. Medzitým UST je rýchlo rastúcim vyzývateľom ekosystému Terra.

Rastúca cirkulujúca ponuka top stablecoinov (USDT a USDC) ďalej pomohla zvýšiť hodnotu krypto sektoru ako celku. Je to hlavne tým, že poskytuje jednoduchý spôsob vstupu nových peňazí na trh.

Spoločnosť Delphi Digital poukazuje na globálnu ponuku peňazí M2, najširšiu definíciu ponuky peňazí.

Vďaka ziskom uskutočneným v ekosystéme kryptomien od polovice roku 2020 predstavuje kumulatívny trhový strop kryptotrhu viac ako 2% globálnej ponuky peňazí M2. Iba na Bitcoiny (BTC) pripadá 1%. Zvyšok kryptotrhu predstavuje spolu asi 1,2% globálnej ponuky peňazí.

DeFi je SCAM? 500 veľrýb vlastní 99% tokenov!

DeFi mánia pokračuje a kapitalizácia tohto trhu denne vytvára nové rekordy. Aktuálne je už v DeFi projektoch 76,5 miliardy dolárov. Podľa najnovšej analýzy ktorú nedávno zverejnil zakladateľ DeFi Italy Simone Conti však drvivú väčšinu tokenov troch najväčších projektov vlastní 500 veľkých investorov. O nejakej masívnej decentralizácii teda nemôže byť ani reči.

Po internete sa prirodzene začali šíriť domnienky, že celé DeFi je jeden veľký podvod a väčšina projektov nakoniec skrachuje podobne, ako tomu bolo počas ICO mánie v roku 2017. A je skutočne pravda, že obe mánie majú veľa spoločných rysov.

Podľa Contiho analýzy je najviac centralizovaný projekt Compound, ktorý masívnym rastom prekvapil celý svet a na chvíľu dokonca predbehol aj dlhodobého lídra. Ďalšie Contiho pozorovania odhaľujú, že TOP5 adries každého veľkého DeFi projektu držia viac než 40% mincí s výnimkou Bancoru, pri ktorom je to 33%.

Označovať však celé DeFi za podvod však nie je vhodné. Koncentrácia tokenov v rukách malého množstva investorov pri novších projektoch dáva zmysel. Navyše, tieto decentralizované aplikácie ponúkajú držiteľom mincí relatívne zaujímavý a bezpečný pasívny príjem.

Biznis s decentralizovanými pôžičkami sa vypláca a investovať do nového odvetvia tiež. Preto niet divu, že DeFi prilákalo množstvo miliardárov, ktorí do tohto odvetvia vrazili veľké peniaze a kúpili si podiel na niektorých projektoch.

Navyše, DeFi je ešte stále veľmi mladé odvetvie a postupom čase bude stále viac decentralizované. Až priláka ďalších bohatých a hlavne ďalšie investičné fondy, rozdelenie tokenov bude vyzerať lepšie.

To však neznamená, že je všetko v najlepšom poriadku. Podobne ako pri ICO boome, aj tentokrát môžeme očakávať, že mnoho projektov po čase padne do zabudnutia. Konkurencia v tomto priestore je totiž obrovská.

Je NFT bublina, ktorá už dosiahla svoj vrchol?

NFT sem, NFT tam… Pár týždňov dozadu bol celý trh s kryptomenami zahltený NFT tokenmi. Ako rýchlo však tento trend prišiel, tak sa zdá, že rýchlo aj odchádza. Dáta z tejto oblasti jasne ukazujú dramatický prepad záujmu o nákup a predaj non-fungible tokenov.

Čo však vlastne NFT je?

Nezastupiteľné tokeny (NFT) sú triedou krypto aktív, v ktorej je každý produkt alebo token úplne jedinečný. Vďaka tomu sú nepoužiteľné ako mena, ale celkom užitočné pre iné veci – napríklad oblasť umenia. Inými slovami, vďaka NFT tokenom si viete kúpiť akési digitálne vlastníctvo daného predmetu – napríklad obrazu.

Možnosť predávať rôzne obrázky, kresby a podobné veci ako NFT však spôsobila totálny ošiaľ, kedy začal každý vytvárať rôzne NFT, pričom často to boli primitívne kresby, prípadne stiahnuté obrázky z internetu, nepodarené amatérske koláže a podobne. Doslovne sa z NFT trhu stalo smetisko zbytočných a v 99,9%% nevydarených obrázkov. Na druhej strane, idea NFT má do budúcna určite zmysel, avšak najprv sa táto myšlienka musí ešte viac opracovať, pretože v aktuálnej podobe je to odsúdené na neúspech – čo už vidíme aj v klesajúcom záujme o NFT.

 

Na tomto trende sa chcelo zviesť viacero starších aj úplne nových krypto projektov. Tie, ktoré do tejto bubliny naskočili skôr, sa na hype vlne slušne zviezli a dokázali urobiť aj magický zisk cez 1000% v krátkej dobe. V poslednej dobe väčšina z nich však pomaly upadá, z dôsledku klesajúceho záujmu o NFT. Na nasledujúcich grafoch nižšie si môžete pozrieť viaceré štatistiky z tohto odvetvia.

Viaceré grafy naznačujú prepad záujmu o NFT tokeny o približne 30% len behom jedného mesiaca.

Prudký, náhly nárast hodnoty a záujmu o NFT a následný rýchly pokles pripomína niektoré ďalšie podobné historické trhové bubliny, ako napríklad tulipánová mánia v 16. storočí, dot com bublina z roku 2000 a bankové akcie a hypotéky z roku 2008. NFT tu už s nami zrejme zostanú, ale možno nestoja také množstvo peňazí, ktoré do nich niektorí ľudia za posledných pár týždňov naliali. 

Myšlienka NFT je skutočne skvelá, avšak v aktuálnej podobe jednoducho nemôže prežiť, pretože to vyzerá ako obyčajné smetisko grafického dopadu zozbieraného z celého internetu. Kvalitné umelecké kúsky sa tak veľmi rýchlo v tomto odpade stratia.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.