Bitka o Ethereum 1.4. 2021

image

Ethereum mineri rebelujú proti EIP-1559, 1. apríla ukážu silu 51% útokom na sieť
Mineri vs. vývojári – Viete, prečo sa zrazu urýchľuje prechod na Ethereum 2.0?

Ethereum mining sa po raketovom vzostupe ceny tejto kryptomeny v roku 2021 stal extrémne lukratívny. Investícia do novej grafickej karty od Nvidie sa šikovnému minerovi vráti do troch mesiacov a odblokovaná mid-range RTX 3060 dokáže za deň vyťažiť ether za 5-6 dolárov.

Niečo také tu naposledy bolo v roku 2017 a je veľmi pravdepodobné, že podobná príležitosť sa už nebude opakovať. Celá sieť totiž v roku 2021 plánuje prechod na PoS Beacon Chain, čím ťažba Etherea pomocou grafických kariet skončí.

 

Ethereum mineri manipuláciami vyhnali ceny poplatkov za transakcie, EIP-1559 by to malo vyriešiť

Veľkú časť zisku minerov v súčasnosti tvoria transakčné poplatky, ktoré stúpli na rekordné hodnoty. Medián sa pohybuje okolo 7-8 dolárov a koncom apríla to bolo až 19 dolárov.

Medián poplatkov v Ethereum sieti od roku 2020

Medián poplatkov v Ethereum sieti od roku 2020

Za tak vysoké poplatky môže z veľkej časti súčasný systém, ktorý dovoľuje ich manipuláciu. Veľkí ťažiari pri väčšom zahltení siete vytvárajú fejkové transakcie, ktoré vyháňajú priemerný poplatok vyššie a vyššie. Mineri následne vyťažia vlastné transakcie, takže za túto manipuláciu nič neplatia.

EIP-1559 je vylepšenie siete, ktoré zavedie nový systém počítania poplatkov. Pri každom vyťažení bloku sa základný poplatok spáli a minerom ide ten zvyšok. Cena za manipulácie poplatkov tak výrazne stúpne. Toto vylepšenie bude uvedené do produkcie v júli 2021 formou London hard-forku a v ideálnom prípade dokonca spôsobí defláciu Etherea.

 

Mineri bojujú proti EIP-1559, plánujú 51% útok na sieť

Komunite ťažiarov sa však EIP-1559 nepáči a rozhodli sa proti nemu protestovať. Na 1.4.2021 plánujú ukázať silu ťažiarenskeho kartelu 51% útokom na sieť. Tým v podstate dokážu, že sieť patrí im a podporia iba upgrady, ktoré im nebudú zasahovať do biznisu.

Napätie medzi vývojármi a ťažiarmi rastie. Bude zaujímavé sledovať, ako to nakoniec 1.4. dopadne. Či už bude táto iniciatíva úspešná, alebo nie, je to jasný dôkaz, že odstránenie kartelu Ethereum minerov by mala byť hlavná priorita.

PoW systém už pre Ethereum nie je vhodný. V momente, keď mineri začnú zasahovať do fungovania siete a v záujme zachovania zisku brániť jej rozvoju, stávajú sa pre Ethereum nebezpeční.

Dobrou správou je, že prechod z PoW na PoS Beacon Chain už nebude trvať dlho. Vývojári by mali dokončiť práce na novej sieti v priebehu niekoľkých mesiacov.

Problémy s vysokými poplatkami nebudú trvať dlho. EIP-1559 je len jedno z mnohých vylepšení, ktoré vezmú moc z rúk ťažiarenskeho kartelu a umožnia lacnejšie používanie siete. Okrem neho sa v apríli môžeme tešiť na Optimism rollupy, ktoré umožnia 2nd layer škálovanie a 100x zrýchlia celú sieť. A čerešničkou na torte potom bude prechod na PoS a sharding.

Vývojári urýchlili prechod na PoS Beacon Chain

Momentálne nie je jasné, či sa ťažiarom podarí nazbierať dostatok hashovacej sily, no to je v podstate jedno. Mining komunita tým jasne ukázala, že im nejde o dobro platformy, ale o vlastný profit. EIP-1559 totiž významne sťaží manipulácie poplatkov za transakcie. Práve kvôli manipuláciám dnes bežný človek musí zaplatiť 4-8 dolárov za jeden prevod v ETH sieti.

Ukazuje sa to, čo v podstate vieme už dávno. Pokiaľ budú za fungovanie siete zodpovední mineri, žiadneho veľkého pokroku a úspechu Etherea sa nedočkáme. Je potrebná rýchla odpoveď. Mikhail Kalinin včera publikoval špecifikáciu budúceho spojenia súčasného blockchainu s ETH 2.0 Beacon Chainom, ktorý ťažiarov nepotrebuje.

Faktom je, že Ethereum 2.0 chain už funguje viac než tri mesiace. Je stabilný a čoskoro bude plne funkčný. Prechod naň by teda nemal byť až taký náročný. I keď, je vhodné dodať, že vymeniť funkčný PoW za PoS chain ešte nikto neskúšal.

V komunite Ethereum vývojárov silnie konsenzus, že prechod na Beacon Chain by mal mať prioritu. Vitalik Buterin pôvodne navrhoval, že by k tomuto kroku malo dôjsť až po dokončení shardingu. PoW chain by sa následne stal jedným zo shardov nového systému.

Priamy prechod z PoW na PoS je o niečo brutálnejší a minerov nechá zo dňa na deň bez príjmu s halami plnými grafických kariet, pre ktoré tak ľahko nenájdu využitie.

Mineri vs. vývojári

Kryptomena Ethereu má za sebou skvelý rok. Technológia, na ktorej beží, si našla mnoho využití v reálnom svete vo forme DeFi aplikácií a NFT tokenov. Bohužiaľ, sieť na to nebola pripravená. Zvýšený záujem o Ethereum spôsobil masívny nárast transakčných poplatkov.

Ethereum Foundation sa teda rozhodla oprášiť staršie EIP-1559. Ide o vylepšenie, ktoré bojuje proti manipuláciam s transakčnými poplatkami. Pálenie časti poplatkov zabezpečí, že manipulácie sa ťažiarom nevyplatia, čo vo výsledku sieti významne pomôže.

Vznikli tak dve strany. Na jednej sú ťažiari, ktorí sa nechcú vzdať časti profitu, na druhej zas vývojári, ktorí sa snažia rozvíjať sieť. Ťažiari chcú hrubou silou prevalcovať akýkoľvek odpor a zaistiť si väčšie zisky. Vývojári na čele s Vitalikom Buterinom použili svoje mozgy a prichystali obranu.

 

Vitalik Buterin chystá únikovú stratégiu a prechod na Ethereum 2.0

Ak sa o kryptomeny zaujímate len krátko, možno ani neviete, že momentálne existujú dve Ethereum siete. Aktuálne sa používa tá stará, ktorá využíva ťažbu pomocou grafických kariet. 1.12.2020 však bolo spustené Ethereum 2.0, ktoré ťažiarov nepotrebuje a funguje na úplne inom systéme.

Vývojári mali pôvodne v pláne dokončiť technológiu sharding, integrovať ju do novej siete a tú súčasnú do nej začleniť. To by zabezpečilo hladký prechod. Ukazuje sa však, že Ethereum nemôže čakať tak dlho.

Zakladateľ Etherea Vitalik Buterin publikoval špecifikáciu rýchleho prechodu na Ethereum 2.0. Je vhodné poznamenať, že nič podobné sa ešte nikdy nevyskúšalo, no teoreticky sú na to obe siete prichystané. Postačí minimálna modifikácia validátorských uzlov 2.0 blockchainu.

Cieľom tohto dokumentu je popísať mechanizmus, pomocou ktorého môže dôjsť k zlúčeniu rýchlo a s minimálnymi úpravami pre ethpow (Ethereum 1.0) a beacon (Ethereum 2.0) klientov.

Momentálne nie je jasné, či nakoniec skutočne dôjde k prechodu na Ethereum 2.0 alebo sa bude pokračovať podľa starého plánu. Ale je dobré vedieť, že vývojári sú pripravení a v prípade útoku na sieť ju budú schopní ochrániť.

Odhaduje sa, že prechod na Ethereum 2.0 by významne urýchlil vývoj novej siete, keďže by odpadli starosti s tou starou. Došlo by k výraznému zníženiu transakčných poplatkov a zrýchleniu celého blockchainu.

Navyše, bude to dobré aj pre našu planétu. Kritici kryptomien totiž často pripomínajú, že ťažba spotrebováva obrovské množstvo elektrickej energie. Aj to je jeden z dôvodov, prečo Vitalik Buterin od začiatku plánovať prechod na ekologickejšiu technológiu.

Veľká kontroverzia nedávno vznikla okolo predaja NFT tokenov. Mnoho umelcov zrušilo dražbu svojich digitálnych obrazov po tom čo zistili, že predaj jediného NFT spáli viac energie, ako priemerná európska domácnosť za 1,5 mesiaca.

Po prechode na Ethereum 2.0 tento problém zmizne.

Nájdu Ethereum vývojári a mineri spoločnú reč? Rysuje sa kompromis EIP-3368

Prechod na PoS chain vyrieši súčasný problém, no zároveň vytvorí nové. Preto ide skôr o krajné riešenie pre prípad, že všetko ostatné zlyhá. Nedávno sa však objavilo EIP (Ethereum Improvement Proposal – návrh na vylepšenie Etherea), ktoré by mohlo fungovať.

Hlavý vývojár Etherea Tim Beiko označil EIP-3368 za jedinú hmatateľnú vec, ktorá vyšla z celej debaty. Súčasťou návrhu je prechod na kontroverzné EIP-1559 spojený so zvýšením odmeny za vyťaženie bloku na 3 ETH a jeho postupné znižovanie na 1 ETH v priebehu nasledujúcich troch rokov. To by malo pomôcť vykompenzovať záťaž, ktorú na minerov vytvára prechod na staking a zníženie odmien z poplatkov.

V jednoduchosti, ťažiari dostanú viac peňazí a používateľom siete sa znížia poplatky (vďaka EIP-1559). Všetci to však zaplatíme vyššou infláciou.

Jeden z organizátorov aprílového 51% útoku na sieť, Red Panda Mining, na twitteri verejne podporil EIP-3368.

Väčšine komunity sa však toto vylepšenie veľmi nepozdáva. Bude zaujímavé sledovať, k čomu nakoniec dospeje celý tento spor. Bolo len otázkou času, než sa niečo podobné vyskytne. Veď, Ethereum je ďaleko najväčšia kryptomena, ktorá sa dá ťažiť pomocou grafických kariet.

Po prechode na staking mineri v podstate prídu o svoj biznis, keďže momentálne neexistuje žiadny coin, ktorý by dokázal prijať toľko hashratu bez toho, aby obtiažnosť nevyletela do stratosféry a zisky neklesli takmer na nulu.

Ethereum sa v blízkej dobe môže tešiť na množstvo zaujímavých vylepšení. Vitalik Butterin vyhlásil, že do mesiaca očakáva zvýšenie rýchlosti siete na stonásobok, vďaka 2nd layer scaling riešeniu známemu ako Optimism rollups.

Rollupy by teoreticky mohli zmierniť napätie v komunite. Po ich nasadení totiž cena za transakcie Etherea a používanie smart-kontraktov výrazne zníži a poplatky prestanú byť tak horúcou témou.

0