Dôvody, prečo vo svojom portfóliu vlastniť drahé kovy

image

Dlhy, deficity štátnych rozpočtov, uvoľnenej menovej politiky naprieč svetom, lacné peniaze zaplavujú a budú zaplavovať svet a pričiňujú na budúce problémy.

Každý z nás v dnešnej neistej dobe premýšľa, ako najlepšie uchovať svoje bohatstvo, ako ho čo najlepšie ochrániť pred negatívnymi vplyvmi dnešného globálneho sveta a tiež hľadá miesto, kde by sa jeho majetok čo možno najlepšie zhodnotil. Dnes máme k dispozícii mnoho inštrumentov, ktoré ponúkajú potenciál zhodnotenia. Investor sa môže vydať cestou investovania na akciových trhoch, môže nakupovať nehnuteľnosti, pozemky, moderné kryptomeny, tradičné drahé kovy a mnoho ďalších. Každá investícia je iná a má svoje pozitívne a negatívne stránky. Človek si musí vždy položiť základnú otázku, čo od danej investície očakáva, či primárne hľadá zhodnotenie alebo chce uchovať hodnotu svojho majetku a ochrániť ho v dlhodobom časovom horizonte.

Avšak ak sa dnes pozrieme na dnešný globálny svet, je potreba otvoriť oči a vidieť, že bohužiaľ na tom nie je vôbec dobre. Svet bojuje s COV-ID krízou, ide cestou enormného zadlžovania, neustálym tlačením ničím nekrytých "papierikov", nulových, ak nie záporných úrokových sadzieb, jednoducho povedané peniaze strácajú hodnotu pred očami, geopolitickým napätím v rôznych častiach sveta atď. Problémov je neúrekom, neubúdajú, kumulujú sa a nikto ich nerieši. Každý deň sme svedkami niečoho čo ovplyvňuje celý globálny svet a tiež oblasť investícií každého z nás.

Preto každý, kto nejakým spôsobom vníma okolitý svet, si kladie otázku, ako ochrániť svoje bohatstvo, svoj majetok alebo aspoň jeho časť, proti týmto negatívnym vplyvom. Zraky mnohých investorov sa preto obracajú k drahým kovom, ako je zlato a striebro, ktorých primárnou úloha je hlavne ochrana proti finančným deštrukciám globálneho sveta, možné zabezpečenie pre prípad krízy alebo jednoducho tiež prostriedok pre diverzifikáciu portfólia.

Jednoducho povedané drahé kovy sú tu po celú dobu trvania ľudskej civilizácie a vždy mali svoju hodnotu, majú a budú mať. Nikdy sa nestalo, že by ich hodnota zmizla, naopak ich význam a dôležitosť rastie a to si uvedomuje stále viac a viac ľudí, centrálne banky naprieč svetom, inštitúcie atď.

 

Rok 2020 bol veľmi náročný vo všetkých smeroch a bohužiaľ to vyzerá, že ani rok 2021 sa neponesie v dobrom duchu a čaká nás ešte dlhá cesta, než bude opäť všetko v relatívnej poriadku. Avšak aj drahé kovy majú za sebou svoju cestu a náročný rok. Žltý kov v roku 2020 vytvoril ďalší rekordy a posunul svoju latku vyššie. Bezpečný prístav sa opäť prejavil a videli sme to v raste ceny, kedy padli rekordy z roku 2011 (cca 1 922 USD / Oz), cena zlata sa prehupla cez úroveň 2 000 USD / Oz a dostala sa začiatkom augusta 2020 k úrovni cca 2 075 USD / Oz. Rekordy padli a dvere sú otvorené ďalej, pretože hlavné funkcie uchovávateľa hodnoty sa prejavuje v čase a teda nás z dlhodobého hľadiska čaká ďalšie a ďalšie pokorovaniu rekordov a posun vyššie. Samozrejme cenu a daný vývoj ovplyvňuje nespočetné množstvo faktorov, ale stačí sa pozrieť na dnešný svet a každý si môže urobiť svoj vlastný obrázok. To všetko bude formovať ďalší vývoj a až čas ukáže, čo bude ďalej. Bohužiaľ nikto nemá krištáľovú guľu a v dnešnom, veľmi dynamickom svete, možno len ťažko predikovať a to vidíme aj teraz. Všetko sa mení veľmi rýchlo čo sa potom prejavuje aj na zvýšenej volatilite na trhoch, nielen finančných, ale aj komoditných.

Nie je to len tradičné žltý kov, ktorý ukázal v roku 2020 svoju silu a pokoril všetky doterajšie rekordy, ale takisto aj striebro zvýšilo svoju latku do iných sfér a ukázalo svoje "svaly", však ešte má stále čo doháňať.

Je všeobecne známe, že striebro patrí medzi najviac podhodnotené komodity vôbec a jeho potenciál je obrovský. Hlavné ťahúňom je priemyselná dopyt, kedy priemysel spotrebováva cca 85%, recyklácia je len okolo cca 15%. Stúpa obľuba investovania do striebra a výrazne je to vidieť vo východných krajinách. Napríklad tradičné India s jej láskou k žltému kovu prechádza tiež k striebru. Ľudia ho pokladajú za ďalšiu možnosť a miesto, ako uchovať svoje bohatstvo.

Vlaňajší rok poslal striebro na sedemročné maximum a v auguste 2020 sa priblížil k úrovni takmer 30 USD / Oz. Roky späť, od roku 2013 sme videli vývoj striebra v rozmedzí cca 13 - 20 USD za uncu. Takisto pomer medzi zlatom sa udržiaval vo vysokých hodnotách a to okolo 1:90, 1: 100 a vlani v marci s príchodom COV-ID aj cca 1: 125. Teraz sa pohybujeme na úrovni cca 1:73, avšak aj tento pomer je stále veľký a priestor na zlepšenie a potenciál je stále obrovský.

Striebro je teda aktívum s obrovským potenciálom a dvere pre rast sú stále otvorené. Prečo by malo byť zlato a striebro v portfóliu? Je veľmi pravdepodobné, že boj na zdravotnom poli, teda boj s vírusom postupom času vyhráme, ale čaká nás ďalšie "boj" a to s "dlhovým vírusom", ktorý naberá a bude naberať na sile. Dlhy, deficity štátnych rozpočtov, uvoľnenej menovej politiky naprieč svetom, lacné peniaze zaplavujú a budú zaplavovať svet a pričiňujú na budúce problémy. Naopak to bude jeden z výrazných a dlhodobých hnacích motorov pre rast ceny žltého kovu a striebra. Všetko ukáže čas.

A čo prinesie rok 2021, to je bohužiaľ vo hviezdach, nikto nemá krištáľovú guľu, aby povedal, čo sa stane a čo nám rok 2021 nachystá. Avšak je možné vysledovať jednotlivé faktory, ktoré budú aj naďalej hnacími motormi pre žltý kov a teda aj ďalšie kovy. A ešte raz je potreba opäť zdôrazniť, že investovanie do fyzických kovov nie je na špekuláciu, ale na uchovanie hodnoty v čase, čo je dlhodobé hľadisko, nie krátkodobé s vidinou zisku. Každý sám sa musí rozhodnúť, či chce mať v portfóliu pravé aktívum, ošľahané tisícročnou históriou alebo dá prednosť niečomu inému. Každý sa rozhoduje sám za seba a je na každom, akú cestu zvolí a čomu veria. Základ je diverzifikácia portfólia a to si každý musí vytvoriť sám. Čomu veria viac, čomu menej, ako sa hovorí, je dobré mať viac kariet nielen jednu a môžeme byť radi, že v dnešnej dobe je možností viac, ktorou cestou sa vydať a kde investovať, uchovať hodnotu svojho majetku. Bohužiaľ sporiaci účet, dnes naozaj nie je sporiaci a to vidíme všetci.

Hnacie motory pre dlhodobý rast ceny žltého kovu a samozrejme aj pre rok 2021:

 • pokračujúca neistota na trhoch, medzi investormi
 • nízke, nulové, ak nie záporné úrokové sadzby
 • diaľková fiškálna politika
 • kvantitatívne uvoľňovanie
 • rast dlhov jednotlivých štátov a celého sveta
 • rast inflácie
 • globálny dopyt po bezpečných prístavoch
 • pokračujúca pandémia COVID-19
 • politika FEDu a svetových centrálnych bánk
 • pokles globálnej ekonomiky, ktorú ešte svet nezažil
 • geopolitické problémy
 • pretrvávajúce napätie medzi USA a Čínou
 • obchodné vojny
 • BREXIT a jeho ďalší vývoj
 • smerovanie USA po prezidentských voľbách, nová administratíva, vzťahy so svetom atď.
 • oživenie dopytu na ázijskom trhu (najmä India a Čína)
 • nákupy centrálnych bánk atď.

Rekordné tlačenie peňazí počas tejto krízy je najväčší podvod!

Zlato v novembri tohto roka zaznamenalo pokles hodnoty o 200 $ za uncu. Z maxima 1965 $ jeho hodnota klesla na súčasných 1858 $, no november ukončilo ešte o sto dolárov nižšie. Za pokles ceny tohto vzácneho kovu môže mnoho faktorov. Je pravda, že zlato nepretržite rástlo prakticky od roku 2018 a z 1200 $ na uncu sa dostalo na nové dolarové historické maximum – 2075 $. Konsolidácia po takomto bullrune bola očakávaná.

Zlato v poslednej dobe stráca momentum

Okrem toho ďalší rast hodnoty zlata znemožňuje aj rastúca hodnota akciových indexov. S&P 500 sa tento týždeň opäť obchoduje na historickom maxime, ktoré dosiahol počas včerajšej obchodnej seansy. Deň uzavrel nad hladinou 3700 bodov.

Akciové trhy podľa všetkého benefitujú z výhry Joa Bidena v prezidentských voľbách. Budúci americký prezident nedávno predstavil plán na zotavenie ekonomiky po poslednej kríze a plánuje do obehu napumpovať 7 biliónov dolárov (7000 miliárd). Väčšinu týchto inflačných peňazí dostanú veľké americké banky, ktoré ich investujú práve do akciových indexov a nehnuteľností.

Je to absolútna zlodejina. Pretože to spôsobuje šialenú infláciu, ľudia si nemôžu dovoliť kúpiť dom alebo byt a priepasť medzi bohatými a obyčajnými ľuďmi sa zväčšuje. Zlato by za takýchto okolností malo reagovať rastom, ale ako povedala spoločnosť Grayscale vo svojej reklame, nenechajte zlato, aby v digitálnom veku zaťažovalo vaše portfólio. Existujú predsa lepšie alternatívne investície so zaujímavým profilom.

Vlády a centrálne banky budú potrestané za svoje nezodpovedné správanie a znehodnocovanie mien

Okolo kryptomien je v poslednej dobe veľké haló. Informujú o nich aj masmédiá a málokomu unikla informácia, že trh s kryptomenami rastie rýchlejšie, ako v roku 2017. Vďačí za to nezodpovednému správaniu centrálnych bánk po celom svete. Tie, na čele s americkým FEDom, do obehu pumpujú bilióny dolárov.

Joe Biden v spolupráci s Fedom nedávno oznámil ďalší obrovský stimulačný balíček. Vláda chce minúť 1,9 bilióna (1900 miliárd) dolárov. Európa je zatiaľ v tomto smere našťastie konzervatívnejšia, no inflačné doláre napustené jedom samozrejme putujú aj k nám. Navyše, centrálne banky vo Veľkej Británii či v Japonsku ohlásili neobmedzený Quantitative Easing čo znamená, že môžu vytvárať peniaze bez obmedzenia.

Pravdou je, že navyšovanie míňania zo strany štátu je v čase krízy žiaduce. Podporí to domáce firmy, vytvorí pracovné pozície a podporí cirkuláciu kapitálu v ekonomike. Medzi žiadúce spôsoby míňania inflačných peňazí patrí napríklad rozvoj infraštruktúry. Bohužiaľ, to sa nedeje.

Vlády nezachraňujú ekonomiku, zachraňujú bohatých, ktorí na kríze v roku 2020 zarobili neskutočné peniaze. Hodnota majetku Jeffa Bezosa sa odhaduje na 200 miliárd dolárov. Elon Musk minulom roku zarobil viac než 150 miliárd. Bill Gates, Warren Buffett a ďalší veteráni si tiež pochvaľujú. Bohatnú na okrádaní obyčajných ľudí. Takáto situácia však nie je dlhodobo udržateľná. A preto sa stále viac ľudí a organizácií obracia k alternatívam.

Kapitál zo zlata sa prelieva do Bitcoinu a Etherea

Kryptomeny v tomto ohľade ukazujú veľký potenciál, čo si už všimli aj vysokoprofiloví obchodníci, či riaditelia veľkých investičných fondov z Wall Street. Zlato v roku 2020 už nie je tak sexy. Jeho hodnota môže narásť o 50-100%, ale hodnota Bitcoinu môže veľmi ľahko spraviť aj 1000% profit.

Spoločnosť CoinShares 7.12. publikovala štúdiu toku kapitálu a odhalila, že iba za posledné dva týždne sa zo zlata do kryptomien prelialo minimálne 429 miliónov dolárov. Je evidentné, že práve kryptomeny zlatu kradnú momentum a priťahujú stále viac investorov.

Nie všetko však išlo do Bitcoinu. Investorom neunikol fakt, že najväčšie percentá robia práve technologické spoločnosťi. Bitcoin je síce dobrý nosič hodnoty, akési digitálne zlato, no existujú aj technologicky vyspelejšie coiny s množstvom využití v reálnom svete.

Záujem o Ethereum narastá – stane sa z neho víťaz nasledujúceho bullrunu?

Ethereum 1.12.2020 začalo svoj prechod na novú infraštruktúru, ktorá mu dovolí škálovať výkon a obslúžiť podstatne viac zákazníkov. Zo súčasných cca 10 transakcií za sekundu by mala rýchlosť Etherea vzrásť na tisícky transakcií, neskôr aj milióny. Úspešne spustenie Beacon Chainu bol historický moment. Akýsi náhľad toho, čo nás čaká v blízkej budúcnosti.

Mnohí analytici očakávajú, že rok 2021 sa vo svete kryptomien bude podobať na šialenstvo z roku 2017. Mali by sme sa dočkať ďalšieho veľkého bullrunu, v ktorom Bitcoin vďaka investíciám od inštitucionálnych investorov vytvorí obrovský zisk.

Práve technologické kryptomeny by však mohli byť skutočnými víťazmi nadchádzajúceho rallye, a Ethereum má veľmi dobre nabehnuté. Ak sa vývojárom v dohľadnom čase podarí spustiť sharding nového blockchainu, Ethereum už nič nebude obmedzovať v obrovskom raste. Ether už teraz prekonal svoje historické maximum a jeho hodnota stúpa takmer každý deň. O aktuálnej situácii na trhu sa dočítate v tomto článku:

Zlato po dramatickom výplachu

Trhu so zlatom sa v posledných dňoch rozhodne nedarilo a zdá sa, že aj ďalší pokus o nadviazanie na predchádzajúcu rally skončilo neúspechom. V každom prípade je vývoj trochu odlišný od striebra, kde došlo k akémusi Pump & Dump, keď väčšina z toho rastu bola už vymazaná. Nečakal som, že tí pumpári z Redditu majú takú silu vyhnať cenu aj na takom veľkom trhu.

V každom prípade sa z drahých kovov kapitál odlieva, čo je spôsobené posilňujúcim dolárom. Ak americký dolár stúpa na hodnote, nie je možné, aby išlo zlato na nové all time high. Respektíve na to nie sú podmienky. Lenže ani dolár nemá absolútne nič isté, pretože kurz ešte len stojí pred prvou kľúčovou hladinou.

Kým dolár neprerazí uvedenú úroveň, nie je šanca na preklopenie do strednodobej expanzie. Ak však trh bez väčších problémov prerazí, asi nás naozaj čaká niekoľkomesačný rast meny. A niečo také prirodzene ovplyvní celý kapitálový trh.

Ak však dolárový index zostane v ruji, zlato môže doslova padať voľným pádom, ako to bolo v marci 2020. V prípade zlata si teda treba dávať poriadny pozor, čo človek robí. Volatilita je síce na tomto trhu slabšia, ale na prepákovaných pozíciách je to jedno.

Na trhu so zlatom to vyzeralo ešte na jeseň dosť nádejne, ale teraz je to naopak, situácia sa horší. S rastúcim dolárom za chrbtom nebudú môcť drahé kovy v žiadnom prípade sústavne posilňovať. Nič však ešte nie je isté a my sa asi až v blízkej dobe dozvieme, akým smerom trhy budú smerovať. Vo februári totiž prídu fundamenty, ktoré môžu dolár ešte zostreliť.

Striebro nabralo strmú rastovú trajektóriu

Rozbehol sa nám tu taký nešvár, kedy sa davy gamblerov dohovárajú na Reddite, že pumpnú ľubovoľné aktívum. Už sa im tak podarilo pekne vypumpovať pár akciových titulov ako je Gamestock, pred pár dňami však začali s pumpou XRP. Teraz si vzali na paškál trh so striebrom, čo je však dosť veľký priestor a preto si nemyslím, že tá čerstvá expanzia je len dielom týchto „pumpárov“.

Kurz striebra sa na začiatku januára vylial z toho krátkodobého uptrendu, kedy sa relatívne čerstvo podaril breakout z tej zakreslenej korekčnej štruktúry, ktorá má podobu klesajúceho kanála. V každom prípade sa kurz vďaka breakdownu zakreslenej trendovky zosypal až k S/R levelu 24,5 USD/uncu. Nakupujúci následne neboli nejako schopní cenu pumpnúť vyššie, takže do 28. januára sa kurz vyvíjal medzi S/R hranicami 26,6 – 24,5 USD/uncu.

Z grafu je zrejmé, že úroveň 24,5 USD/uncu čelila celkom silnému náporu predajného tlaku, ale nakupujúcim sa vcelku úspešne darilo hladinu brániť. Čo je nepochybne býčie znamenie a technicky by teda odraz a rast dával zmysel. Ak sa na raste ceny striebra „pumpári“ výrazne podieľali, vybrali si na to celkom vhodný okamih.

Kurz na spomínanom leveli zareagoval dosť pekne, ale zatiaľ nie je žiadna istota, že sa býkom podarí support ubrániť. Negatívne je, že Pump & Dump akciu nikto dlho nevydrží, respektíve vyplývajúca expanzia má tendenciu rýchlo sa rúcať a vymazať úplne všetko zhodnotenie. Ale nemyslím si, že striebro prerazilo len vďaka týmto gamblerom, pretože tu existovali priaznivé technické a fundamentálne podmienky. Istotu však budeme mať až o nejaký čas.

Po mnohých týždňoch sa hodnoty RSI dostali nad hraničných 70 bodov, čo je bez debát býčí faktor. Bolo by však fajn, keby pozitívne momentum na trhu panovalo aj niekoľko dní za sebou.

Celkom nakoniec by som chcel určite varovať pred tými veľkými P&D akciami, ktoré sa na oko tvária ako „vzbura“ proti systému. Áno, nejakým veľkým hráčom síce spôsobíte škody, keď sú v shorte a vy ich prebijete. Lenže nemáte vôbec žiadnu istotu, kto je skutočne v pozadí a je teda nemalá šanca, že niekomu jednoducho robíte iba užitočných idiotov. Určite sa podobným akciám vyhnite, pretože pravdepodobnosť zisku je určite len vo váš neprospech.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.
0