image

Ethereum v roku 2021 zažíva najlepšie mesiace svojej histórie.
Ethereum 2.0 – Cesta k slobodnému internetu alebo prehypovaný sen bláznov?

K 26.05. za posledných 24 hodín zaznamenalo Ethereum objem transakcií v hodnote zhruba 60 miliárd dolárov, zatiaľ čo Bitcoin 50 miliárd dolárov.

Ether teda za posledných 24 hodín dosiahol o 20% väčší objem ako BTC s obchodmi za zhruba 60 miliárd dolárov v porovnaní s 50,2 miliardami Bitcoinu.

Vzrastajúca obchodná aktivita a záujem sú výsledkom toho, že správca inštitucionálneho fondu Grayscale’s Ethereum Trust (ETHE) zaznamenal zvýšenie prémie nad spotovými cenami éteru až o 11%. Bitcoin Trust sa naopak od marca obchoduje so zľavou. Údaje naznačujú, že niektoré inštitúcie sa zamerali skôr na Ethereum ako na Bitcoin.

Cena Etherea narástla od posledného výpredaja už o 61% a momentálne sa v čase písania článku obchoduje za hodnotu 2.811$.

Objem Etherea vzrástol a predbehol Bitcoiny len niekoľko dní po tom, čo unikli správy spoločnosti Goldman Sachs. Tie odhaľujú, že globálna investičná banka verí, že Ether má „veľkú šancu predbehnúť Bitcoin ako dominantný uchovávač hodnoty“.

Kryptomeny už nie sú žiadnou hračkou

Vitalik Buterin, populárny spoluzakladateľ Etherea, v exkluzívnom rozhovore pre CNN Business uviedol svoj pohľad na aktuálny prepad kryptomien a taktiež vyjadril svoj názor na kryptografický priemysel.

Buterin nie je na trhu žiadnou výnimkou. Za posledný týždeň sa výrazne znížila hodnota jeho prostriedkov, z čoho si však osobne nerobí žiadne obavy. Podľa Buterina nie je dôvod na paniku, keďže v minulosti sme zaznamenali hneď niekoľko podobných prepadov trhu. Súčasnú situáciu prirovnal k bubline a dodal, že je veľmi náročné predpovedať koniec prepadu.

Do dnešného dňa sme zaznamenali minimálne tri veľké krypto bubliny. Pravidelne sa však stáva, že bubliny zastavia v dôsledku významnej udalosti, ktorá jednoducho ukáže, že technológia ešte nie je dostatočne pripravená.

Buterinova verejná adresa krypto wallet aktuálne ukazuje zostatok 325 000 ETH. Približná hodnota jeho prostriedkov je teda 895 miliónov USD pri aktuálnych cenách Etherea. To je o 35% menej ako jeho najvyššia hodnota 1,4 miliardy USD z 12.mája.

Buterin sa vyjadril aj k poslednej veľkej bubline, ktorú kryptosvet utrpel v roku 2017.

“Mám pocit, že kryptomeny sú veľmi blízko k uvedeniu do mainstreamového priemyslu. Takto evidentné to nebolo ani pred štyrmi rokmi. Kryptomeny už nie sú len hračkou.”

Predpoklad, že by Ethereum svojou trhovou hodnotou nakoniec prekonal Bitcoin, je podľa Buterina nejasný. V čase písania tohto článku (24.05.) bola trhová kapitalizácia ETH 318 miliárd USD, čo predstavuje 42,5% kapitalizácie BTC.

 

V rozhovore pre CNN sa dostal na rad aj Elon Musk. Podľa Buterina je generálny riaditeľ Tesly pre trh niečím novým, avšak jeho vplyv sa nakoniec zníži.

Elon Musk zverejňuje na twitteri niečo s čím sa svet kryptomien prvýkrát stretol v podstate, až tento rok. Myslím si, že je rozumné očakávať mierne šialenstvo. Trh sa však poučí a je len otázkou času kedy sa Elonov vplyv zníži.

Buterin dodal aj jeho pohľad na neustále Elonove hypovanie Dogecoinu.

Nemyslím si, že je to zo strany Elona nejaký skrytý a zlý úmysel.

Aktuálne sa hodnota ETH pohybuje na úrovni 2460 USD. Vo štvrtok 20.mája sa pritom cena Etherea dotkla úrovne 3000 USD, avšak prelomenie tejto hodnoty bolo neúspešné.

Poplatky za posielanie BTC a ETH klesli o 80%

Dve najväčšie kryptomeny Bitcoin a Ethereum aktuálne zažívajú pokles zo svojich „All time high“. Tento jav výrazne ovplyvnil aj transakčné poplatky za BTC, ktoré klesli za niekoľko týždňov až o 81%. V prípade Etherea (ETH) je to pokles o 71%.

 

Zaujímavé informácie priniesla spoločnosť Bitinfocharts, podľa ktorej klesli priemerné náklady za využitie blockchainu Etherea z 69,92 USD za transakciu na 20,06 USD. Tento pokles bol zaznamenaný v období 12. až 16. mája, kedy cena ETH klesla z historického maxima 4.358 USD na 3.183 USD.

Priemerný poplatok za ETH bol pred rokom 2021 vo výške 20 USD, čo predstavovalo historické maximum, keďže ešte v roku 2020 boli priemerné náklady za transakciu 0,10 USD.  Extrémny nárast poplatkov spôsobila najmä zvýšená pozornosť a hype kryptomien vo svete.

Denný počet užívateľov ETH sa od začiatku roka 2020 zvýšil až 4 – násobne. Spoločnosť Bitinfocharts uvádza nárast z približne 400.000 na 1,6 milióna užívateľov.

 

V prípade Bitcoinu (BTC) bola situácia veľmi podobná. Transakčné poplatky klesli od polovice apríla približne o 81%. V tomto období Bitcoin dosiahol historické maximum 65.000 USD. Priemerné transakčné náklady vo výške približne 62,77 USD prekonali maximum z roku 2017, kedy bola cena poplatkov na úrovni 55 USD.

Bitcoin aktuálne prežíva ťažké obdobie. V pondelok v ranných hodinách bola cena BTC na úrovni 42 440 USD. Tento pokles predstavuje až 34% od aprílového ATH.

Tieto údaje môžu obchodníkom napovedať pokračovanie altcoinovej sezóny. Avšak vzhľadom na trhovú kapitalizáciu kryptomien môžu byť štatistiky zavádzajúce. V roku 2017 bola trhová dominancia BTC na úrovni 90%, ale v globálnom meradle predstavovala kapitalizácia Bitcoinu len 2 miliardy USD. Uvedenie nových tokenov s vysokou ponukou a pomerne nízkou začiatočnou cenou môže údaje o trhovej kapitalizácií ľahko zvýšiť.

Využitie Etherea za tri mesiace prekonalo rok 2020 – 1,5-biliónové transakčné volume!

Ethereum v roku 2021 zažíva najlepšie mesiace svojej histórie. Cena tejto kryptomeny nedávno dosiahla historické maximum 2.700 dolárov a využitie siete ďaleko prekonáva všetko, čo sme videli v minulosti. Rok 2020 bol pre Etheruem prelomový. Za dvanásť mesiacov touto sieťou prešli transakcie v hodnote 1,3 bilióna dolárov (1.300 miliárd). To však nie je nič proti prvému kvartálu 2021.

Podľa analytickej spoločnosti Messari Ethereum blockchainom od januára do marca tohto roka prešli transakcie v celkovej hodnote 1,541 bilióna dolárov ($1541 miliárd). Toto číslo ďaleko prekonáva Bitcoin a možno aj všetky ostatné kryptomeny dokopy. Ethereum jednoducho v roku 2021 vychádza na výslnie.

Bohužiaľ, sieť na takýto vzostup záujmu nebola poriadne pripravená. Ethereum stále funguje na sedem rokov starej technológii. Vývojári síce súčasný PoW blockchain postupne vylepšujú, no rýchlosť siete už nestačí. Vo výsledku tak používanie Etherea stojí neskutočné peniaze. Za transakciu zaplatíte 3-10 dolárov a interakcie so smart kontraktmi stoja desiatky dolárov.

Táto situácia však už má riešenie. Momentálne sa čaká, až komunita implementuje technológiu Optimistic rollups, ktorá zvýši kapacitu siete na stonásobok a presunie väčšinu transakcií na druhú vrstvu. Väčšina transakčnej aktivity tak pôjde mimo hlavného blockchainu.

Na rollupy sa môžeme tešiť už v júni 2021. Spoločnosť Ethereum Foundation taktiež pripravuje hard-fork, ktorý implementuje kontroverzné EIP-1559. Táto technológia má pomôcť v boji proti manipulácii výšky poplatkov zo strany minerov.

Koncom roka sa problémy s rýchlosťou siete definitívne vyriešia prechodom na platformu Ethereum 2.0, ktorá funguje na modernej Proof of Stake technológii a bude podporovať sharding. Rýchlosť siete sa tak zvýši o ďalší stonásobok. Spolu s rollupmi tak bude mať reálnu kapacitu 100-400 tisíc transakcií za sekundu. Takými číslami sa nemôžu pochváliť ani centralizované siete, ako Visa, či MasterCard.

Ethereum 2.0 – Cesta k slobodnému internetu alebo prehypovaný sen bláznov?

Svet sa aktuálne nachádza v bezprecedentnom období sociálnych a najmä hospodárskych problémov. ETH 2.0 však mení svet pred našimi očami.

Decentralizované finančné infraštruktúry pomáhajú budovať tisíce nových spoločností, ktoré rastú extrémnou rýchlosťou a preto je nevyhnutné vnímať nestabilitu okolo nás. Novovznikajúce systémy a protokoly nepodliehajú prílišnej cenzúre a dezinformáciám a taktiež sú mimo dosahu vládnych inštitúcií.

Dizajn Ethereum 2.0 disponuje množstvom atraktívnych atribútov. Čo s určitosťou predstavuje spoľahlivé fungovanie a pohyb vpred ako neutrálna infraštruktúra a nie ako zaujatá platforma.

S istotou však môžeme konštatovať, že Ethereum 2.0 predstavuje pre podniky a vládne inštitúcie pevný základ pre budovanie finančnej infraštruktúry aj v prípade útokov na úrovni jednotlivcov, alebo štátnych aktérov.

Vlastnosti ETH 2.0 z hľadiska socioekonomického vnímania sú veľmi dôležité :

  • Spoľahlivé prostriedky pre decentralizované hospodárstvo
  • Umožňuje výrazne zvýšiť sebestačnosť
  • Výkonná platforma priamo tvárou v tvár cenzúre
  • Absolútna neutralita a spravodlivosť

 

Vitalik Buterin, spoluzakladateľ Etherea, definoval dôveryhodnú neutralitu ako „základné úsilie predstavujúce spravodlivosť“, čo je hlavným princípom pre návrh protokolu :

Je nutné upozorniť na chápanie dôveryhodnej neutrality.“ Nie je podstatné iba dokázať navrhnúť mechanizmus, ktorý nebude uprednostňovať záujmové skupiny pred zvyškom populácie. Je tiež mimoriadne dôležité dokázať presvedčiť rôzne skupiny ľudí, že tento mechanizmus má základný cieľ dodržanie spravodlivosti.

Ako ďalej pokračuje: „Mechanizmy, ako sú blockchainy, politické systémy a sociálne média sú navrhnuté tak, aby uľahčovali spoluprácu medzi veľkými a rozmanitými skupinami ľudí. Pre správnosť fungovania platformy musí každý zúčastnení jedinec vnímať spravodlivosť a taktiež musí s istotou vidieť aj spravodlivosť u ostatných jedincov. Je to základom toho, aby zúčastnené strany neopustili daný projekt v nasledujúci deň.

V súčasnosti je fungovanie vo svete nastavené tak, že ekonomický systém nespravodlivo uprednostňuje mocné záujmové skupiny. Aby sa predišiel tento osud, mechanizmus ETH 2.0 smeruje po stopách Etherea a vyhýba sa riadeniu reťazcami prostredníctvom hrubého konsenzu.

Najväčší Ethereum blockchain explorer po Berlin forku nefunguje kvôli chybe v OpenEthereum klientovi

Ethereum nedávno prešlo Berlin hard-forkom, ktorý uviedol štyri malé vylepšenia. Tie znížia poplatky pre niektoré typy transakcií a umožnia nasadenie technológií, ako EIP-1559, ktoré významne pozmenia fungovanie siete.

  • Bohužiaľ nie všetci sa na tento fork dostatočne pripravili. OpenEthereum klient, predtým známy ako Parity, sa po prechode na Berlin zasekol na jednom bloku.
  • Kvôli tomu nefunguje najznámejší blockchain explorer EtherScan.
  • OpenEthereum klient sa podľa komunity zasekol na bloku č. 12 244 294, teda 294 blokov pre Berlin forku.
  • Tento problém sa týka iba OpenEthereum nodov.
  • Aktuálne nie je známe, čo spôsobilo túto chybu. Vývojári pracujú na náprave.

Ethereum má v tomto roku stále obrovský potenciál. Po tom, čo Bitcoin včera začal klesať, sa ďalej drží blízko historického maxima a aktuálne sa obchoduje za 2.450 dolárov. Známy trader Scott Melker očakáva, že do decembra dosiahne 10.000 USD.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.