image

Inflácia pomaly likviduje ekonomiku USA!
Bitcoin získava publicitu zdarma.
FED plánuje zvýšiť úrokové sadzby z dôvodu rastúcej inflácie!

Ekonomická situácia USA nie je práve ideálna. Svedčí o tom aj najnovšia správa o indexe spotrebiteľských cien, ktorá odhalila, že priemerný zárobok pracovníkov v USA je najnižší v 21. storočí. Samozrejme tento fakt zvyšuje publicitu kryptomien a najmä Bitcoinu.

Inflácia dosahuje úroveň z roku 2008.

To čo môže Bitcoinu do budúcnosti najviac pomôcť je samotná inflácia. Keďže kryptomeny majú deflačný charakter, umožňujú ľuďom praktizovať sporenie bez akýchkoľvek obáv ohľadom inflácie.

Či už to bol nástup nového prezidenta USA Bidena, alebo začiatok pandémie COVID-19, jedna vec je istá. Tieto dva faktory výrazne urýchlili tlač nových a nekrytých bankoviek. Dôsledky tejto politiky sú znepokojivé.

V máji vzrástol americký index spotrebiteľských cien o 0,6%. To predstavuje o 5% vyššiu hodnotu ako v máji minulého roka. Inflácia je aktuálne najvyššia od roku 2008.

Májová správa o spotrebiteľských cenách ukazuje, že kategórie citlivé na opätovné otvorenie trhu dominujú cenovým tlakom už druhý mesiac po sebe, uviedli analytici agentúry Bloomberg.

 

Spojené štáty práve dosiahli 13 – ročné maximum miery inflácie. Toto zrejme nikto nečakal. Pre ľudí s priemernou inteligenciou to musí byť absolútne logické vzhľadom na masívny nárast tlače bankoviek po pandémií COVID-19, poznamenal Dan Held, vedúci rastu krypto burzy Kraken.

Held ďalej skonštatoval, že zárobky obyčajných ľudí nedokázali reagovať na žiadne zmeny, takže v podstate ľudia zarábali v priemere na hodinu najmenej za doterajšie roky v 21. storočí.

Mzdy nedokázali držať krok s infláciou, takže boli pracovníci ochudobnení.

 

Index spotrebiteľských cien neodhaľuje skutočnú infláciu

Údaje o cenách môžu byť zavádzajúce nakoľko do štatistiky nie je zahrnutých množstvo aktív. Jednoduchým príkladom môžu byť služby a produkty, ktoré ľuďom dodávajú istotu. Teda napríklad nehnuteľnosti alebo poplatky na vysokých školách.

Generálny riaditeľ spoločnosti MicroStrategy Michal Saylor a Saifedean Ammous, autor knihy The Bitcoin Standard, vyjadrili obzvlášť veľké znepokojenie.

Index spotrebiteľských cien je zavádzajúcou mierou inflácie. Volatilita je zavádzajúcou mierou rizika. Prvá nás odvádza od problému, zatiaľ čo tá druhá nás odvádza od riešenia.

FED plánuje zvýšiť úrokové sadzby z dôvodu rastúcej inflácie!

Federálny rezervný systém 16.06. oznámil plánované dvojnásobné zvýšenie úrokových sadzieb do roku 2023. Dôvodom je najmä inflácia. Krátko po zverejnení správy zareagoval na toto oznámenie aj Bitcoin. Bohužiaľ negatívne. Hneď ako bola prelomená úroveň 40 000 USD, Bitcoin následne klesol na intradenné minimum 38 300 USD. Trhy Dow a S&P 500 zaznamenali pokles o 0,77%, resp. 0,54%.

Vláda spojených štátov sa obáva inflácie, ktorá v poslednom období rastie a zrejme ešte bude rásť. Powell uviedol, že očakávajú inflačný rast až na úroveň 3,4%. Podľa jeho slov však ide iba o krátkodobý nárast. Je však dôležité brať do úvahy aj spotrebiteľské ceny, ktoré sú aktuálne na 13 – ročnom maxime.

Správa od FEDu prišla nečakane a v tom najhoršom období. Bitcoin sa 15.júna vyšplhal až na úroveň rezistencie 41 350 USD, jeho cieľ 45 500 USD však dosiahnutý nebol. Následný pokles prišiel iba pár hodín po oznámení zvyšovania úrokov od federálneho systému. Cena poklesla až na úroveň 38 100 USD kde bol zaznamenaný silný support. Odborníci teda definujú súčasný stav iba za krátkodobý stav. Bitcoin sa mal opäť vybrať na cestu býkov.

Bitcoin (BTC) zareagoval na schôdzu FEDu

Aktuálne zasadnutie Federálnej rezervnej banky je pre finančné trhy nesmierne dôležité. Posledné inflačné dáta nám totiž ukázali, že májová inflácia dosahovala obrovských 5 % a dosť sa teda špekulovalo nad tým, aké stanovisko FED zaujme.

Kvantitatívne uvoľňovanie zostane v režime nákupov v objeme 120 miliárd USD na mesiac a úrokové sadzby (federal funds rate) zostanú takmer nulové. Ďalej potvrdili postoj, že aktuálna vysoká inflácia je len prechodná a nie pretrvávajúca.

Ďalej bola zverejnená ekonomická projekcia, ktorá bola vo svojej podstatne extrémne optimistická. To bol práve dôvod, prečo sa tak šialene vypláchlo zlato, ktoré inak po technickej stránke vyzeralo excelentne. Je úplne jedno, či FEDu veríme alebo nie.

Dôležité je, že trhy nám dali jasný signál – ich ekonomickú projekciu berú za slovo. Bitcoin zareagoval tiež, zvýšila sa volatilita, ktorá však vydržala hrubým odhadom asi iba hodinu. Až neskôr sa presvedčíme, ako krypto aktíva na posledné zasadnutie zareagujú. Vo všeobecnej rovine je však aktuálne nastavená politika pre Bitcoin pozitívne.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.