Úpadok amerického dolára cent za centom

image

Bývalá "finančná superveľmoc" planéty smeruje k úpadku a Medzinárodný menový fond (MMF) práve ukázal ďalší živý obrázok toho, ako sa veľa centrálnych bánk vydáva na cestu k multipolárnemu svetu, v ktorom je úpadok amerického dolára ako globálnej rezervnej meny takmer istý.

Odkazy: Odkaz 1

Podľa MMF postavenie amerického dolára ako globálnej rezervnej meny upadá, pretože centrálne banky znižujú podiel amerického dolára vo svojich rezervách. Nové dáta od MMF ukazujú, že podiel rezerv amerických dolárov držaných centrálnymi bankami sa počas štvrtého kvartálu 2020 prepadol na 59% - tj. na najnižšiu úroveň za 25 rokov. Spolu s tým podiel iných mien ako čínsky yuan (renminbi) a Euro sa vyšplhal na 9%, a to ako, čo sa týka platobného systému, tak i v prostredí finančného trhu.

Nie je ťažké pochopiť, prečo sa centrálne banky zeleným bankovkám vyhýbajú ako moru. K zostave síl, ktoré v tejto hre majú svoje stávky, patrí synchronizácia medzinárodného obchodu, nová finančná architektúra, konkurencia veľmocí a krátkodobé výmenné kurzy, plus digitálne meny, nové technológie a historické cykly, ktoré nám pripomínajú, že priemerná životnosť rezervných mien je len okolo 100 rokov.

Vytváranie peňazí z ničoho

Najzadĺženejšia krajina v histórii ľudstva Spojené štáty zjavne smerujú ku kolapsu dolára a ku kríze štátneho dlhu. To musí zákonite prísť, keďže Federálne rezervy naďalej "vytvárajú" doláre z ničoho po biliónoch bez akéhokoľvek ohľadu na budúce dôsledky. Vláda vydáva nové dlhopisy a FED tlačí viac peňazí k ich nákupu, len aby to predal ako vládne dlhopisy a obligácie iným krajinám.

Len aby bolo jasno: Tvrdenie, že stále existuje nenásytný globálny dopyt po amerických dlhoch a márnivosti je lož, alebo že USA môžu ďalej rozhadzovačne utrácať za večné vojny, konzumáciu, prehnané zadĺženie a za jednoduché úvery. Federálne rezervy nemôžu tlačiť bezuzdne a svet nemôže kupovať americký dlh donekonečna. Globálny obchod nemusí americký dolár opustiť už teraz, ale koronavírus jasne ukázal, že nedolaroví investori by už mohli zelené bankovky zatracovať a v snahe nájsť alternatívne úložisko bohatstva utekať do bezpečia inam.

Mnoho krajín a účastníkov trhu si môže nakúpiť alternatívne meny vrátane yuanu, eura a digitálnych mien, aby s nimi potom nakúpili zdroje a vykonávali medzinárodné transakcie. Tí teraz splácajú svoje dlhy s nižšími úrokovými sadzbami, čím sa podtrháva koberček americkému doláru pod nohami. Je to nová finančná architektúra, ktorá sa vyvinula okolo navrhnutých digitálnych a alternatívnych mien, aby postupne na kreditnom trhu začala vytláčať dolár.

Dôsledky to má ohromné. USA nie sú schopné vybehnúť z pandémie a z jej vleklých ekonomických dopadov tak, aby systém pod dominanciou doláru zostal nedotknutý. Nemôžu "tlačiť" a zneužívať doláre ako pohodlnú zbraň, kedykoľvek ich napadne, aby si udržali svoju globálnu ekonomickú a geopolitickú pozíciu. Deficitné míňanie a tlačenie peňazí má svoje medze.

Centrálne banky majú neodňateľné právo uvažovať o opustení dolára ako médiá svetového obchodu počnúc pôžičkami, až po vyrovnávanie procesu zmeny cez oceňovania v renminbi, euro a v ďalších menách. Taktiež môžu obchodovať v národných menách, aby sa tak vyhli schvaľovaniu Washingtonom a jeho konfliktným spôsobom. To je logická reakcia.

Alternatívne meny v ohnisku záujmov

Čínska centrálna banka údajne robí pokroky s testovaním svojej digitálne meny yuanu, takže má vyhliadky na rozšírenie pre mobilné podnikanie a spotrebiteľské transakcie. Digitálny yuan je verziou normálneho yuanu nasadený do blockchainu. Tým trhu umožňuje, aby si vybral, ako vyrovnávať medzinárodné transakcie.

Čína takisto vyvíja platformu pre medzinárodnú použiteľnosť digitálneho yuanu, so zapojením svojich obchodných partnerov a Banky pre medzinárodné vysporiadanie. Je prvou krajinou, ktorá vkladá vládou krytú menu do medzinárodného blockchainu, takže vydávanie digitálnych juanov bude rovnaké ako vydávanie hotovosti do obehu, teda bude aj rovnako bezpečné.

Aj iné centrálne banky sveta, aby nezostali pozadu, ako Bank of England a Európska centrálna banka, rovnako ako tie v Japonsku a v Južnej Kórei smerujú k svojim vlastným digitálnym menám. Tiež sa snažia získať väčšiu kontrolu nad ponukou peňazí, pretože na rozdiel od hotovosti, uvidia všetky prebiehajúce transakcie a podržia si ako monetárnej kontrolu, tak transparentnosť vo svojich vlastných rukách.

Ako nám moderná história ukazuje, tak riziko, že niekto zostane pozadu, je naozaj príliš obrovské, aby sa dalo ignorovať. Predstava, že ekonomiku USA čoskoro čaká zotavenie, je fantáziou. Aj USA samotné potrebujú nový globálny monetárny systém, aby v tom nezapadli. Je životne dôležité, aby všetky centrálne banky začali testovať digitálne a alternatívne meny a vynašli nové a globalizovali spôsob, akým chcú vykonávať medzinárodný obchod a platby v rámci systému s multilaterálnymi pravidlami.

Ako referoval MMF, americký dolár k chmúrnej budúcnosti tiahnu nespočetné faktory, a to nemožno prehliadať. S tým ako majú americké štátne dlhopisy v podstate nulový výnos a tlač peňazí beží na rýchly chod, tak o skutočnosti, že pre centrálne banky nastal čas, aby vybudovali alternatívne bankové systémy a obchodné meny, nie je potrebné už diskutovať. Vzhľadom k tomu, koľko je toho v stávke, budú patriť k víťazom, ak obmedzia svoju zraniteľnosť závislosťou Ameriky na "tlači" a závislosť na tej skorumpovanej sile chaosu.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.
0