image

Obracia sa po krátkom "kryptoboome" karta opäť v prospech zlata?
Celosvetová snaha o podporu ekonomík

Odkazy: Odkaz 1

Politika centrálnych bánk naprieč celým svetom sa nesie v duchu "dopovania" ekonomík ďalším a ďalším tlačením ničím nekrytých "papierikov". Nejde len o pohrávanie sa s úrokovými sadzbami, ktoré majú zvyšovať či znižovať ponuku peňazí v ekonomike. Primárny cieľ je zabezpečenie stabilnej cenovej hladiny a udržanie stabilnej meny. Kľúčový faktor je aj hospodársky rast, plná zamestnanosť a ďalšie ekonomické ukazovatele. Už dlhšiu dobu vidíme, ako sa centrálne banky vydávajú cestou expanzívnej monetárnej politiky. Dôsledkom je znižovanie úrokových sadzieb, ktorých cieľom je podporiť a zotaviť ekonomiku v aktuálne prebiehajúcej kríze.

Krátkozraké riešenie zo strany centrálnych bánk

Bohužiaľ klasické nástroje centrálnych bánk nefungujú a stimulácia ekonomiky sa míňa účinku. Pristupuje sa do ďalšej fázy, čo je kvantitatívne uvoľňovanie. Jednoducho povedané tlačiarne idú na plné obrátky a svet sa topí v papieri. Medzi hlavných preborníkov v tomto smere patrí americká centrálna banka FED, ktorá túto politiku razila aj v predchádzajúcej kríze v roku 2008. Európska centrálna banka, dlhodobo hľadá "zdravú" mieru inflácie, skrz ktorú sa snaží podporiť ekonomický rast.

Centrálne banky zasahujú, ale prinášajú len dočasné opatrenia, nie riešenie krízy. Dnešnému globálnemu hospodárstvu stačí málo a "bubliny", ktoré tu sú, môžu kedykoľvek spľasnúť. Nie je to len extrémne uvoľnená menová politika centrálnych bánk, ale tiež veľmi štedré fiškálne politiky a ich obrovské deficitné rozpočty.

Blížiace sa nebezpečenstvo inflácie

Svetom obchádza prízrak inflácie, ceny rastú. Očakávania nie sú naplnené. Dlhy bobtnajú. Svet pridal na tempe. Roztočil svoje dlhové kolesá na plné obrátky a rúti sa do neznáma. Papierové peniaze strácajú hodnotu pred očami. Sporiť je škaredé slovo. Bežní ľudia prichádzajú o bohatstvo, kúpnu silu a zúfalo hľadajú oblasť, kde by svoje úspory uchránili a prípadne i zhodnotili.

 

Porovnanie ceny zlata a Bitcoinu

Poďme sa pozrieť do minulosti. Od začiatku roka môžeme sledovať dve oblasti, ktoré spolu súperia. Na jednej strane stojí tradičné a tisíce rokmi preverené zlato. Aktívum, ktoré je hmotné, vzácne, nejde vytvoriť umelo. Tradične je označované za bezpečný prístav v časoch neistých a ochranou pred negatívnymi vplyvmi každodenného sveta. Na druhej strane stojí moderný súper: Bitcoin. Za krátku dobu vytvoril priestor pre investície aj možné uchovanie hodnoty, zhodnocovanie.

 

Vývoj ceny zlata v rokoch 2020 a 2021

V krízovom roku 2020 zaznamenal žltý kov rekord. Cena zlata sa prehupla cez úroveň 2.000 USD / Oz a začiatkom augusta 2020 sa dostala na úroveň cca 2.085 USD / Oz. Cenu ovplyvňuje veľa faktorov, ale globálna hrozba neznámeho vírusu a obava z budúcnosti bola hlavným dôvodom na pokorenie historického maxima ceny zlata.

Po vrchole v auguste 2020 došlo k postupnej korekcii ceny žltého kovu a na konci roka sme sa pohybovali na úrovni cca 1.850 USD / Oz. Nový rok posunul latku o niečo vyššie - na úroveň cca 1.950 USD / Oz. Nasledujúce obdobie nebolo pre zlato na prvý pohľad priaznivé, cena sa v priebehu prvého štvrťroka prepadla až pod úroveň 1.700 USD / Oz.

Táto korekcia bola spôsobená množstvom pozitívnych správ, výpredajov, štedrými záchrannými balíčky, presunmi do rizikovejších oblastí atď. Jedným z významných faktorov bol takisto presun investorov k Bitcoinu a iných kryptomien. Aktuálna cena zlata je 1.880 USD / Oz.

Naopak Bitcoinu sa na prvý pohľad darilo. Začiatkom roku 2021 cena bola 11.000 USD, v apríli atakoval 65.000 USD. Do investícií sa pustili veľkí hráči a nadnárodné korporácie, Master Card, kryptomenová zmenáreň Coinbase zamierila na burzu atď. Teda podpora veľkých hráčov vyhnala cenu Bitcoin a ďalších na rekordné úrovne a stiahla so sebou aj drobných investorov.

 

Aktuálny vývoj dopytu v prospech zlata

Teraz pozorujeme zaujímavý vývoj. Tentoraz opačným smerom a to v prospech žltého kovu. Bitcoin a ďalšie kryptomeny sú pod tlakom, zažívajú veľký pád, trh opúšťajú veľkí hráči a nastáva opäť vlna presunov. Tento presun z kryptomeny do investičného zlata bol potvrdený aj správou JP Morgan (zdroj: www.businessinsider.com), kedy práve výpredaje na strane kryptomien sa prejavili na novom prísune investícií do žltého kovu. Ďalšou ranou pre kryptosvet je čínsky zákaz bankám a ďalším inštitúciám vykonávať a poskytovať služby práve v kryptomenách (Zdroj: www.reuters.com).

Aktuálny vývoj je veľmi zaujímavý a trhy sa dokážu správať nepredvídateľne. V dnešnej dobe stačí obyčajné slovo a celý trh sa razom zmení. Podľa zlaťáků.cz nás čaká doba súperenia medzi trvalými hodnotami preverenými históriou (vzácnymi kovmi, ako je investičné zlato, alebo investičné striebro) a technologickými vymoženosťami dnešného moderného veku (Bitcoin a inými kryptomenami). Nikto nevie, ako sa všetko bude vyvíjať a je na každom z nás, čomu dá prednosť, čomu bude veriť a kde uchová hodnotu svojho bohatstva.

Otázka je či dať prednosť zlatu - pevnému, fyzickému aktívu, ktoré prešlo celou históriou ľudstva, nikdy nezmizlo, umelo sa nedá vytvoriť a je uchovávateľom hodnoty v čase, alebo sa vydať inou cestou a dať prednosť moderným investíciám - kryptomenám.

 

Hnacie motory pre dlhodobý rast ceny žltého kovu:

 • pokračujúca neistota na trhoch, medzi investormi
 • expanzívna menová politika centrálnych bánk - predovšetkým FED, ECB - nízke, nulové, ak nie záporné úrokové sadzby
 • uvoľnená fiškálna politika
 • kvantitatívne uvoľňovanie
 • rast zadlženia
 • rast inflácie
 • globálny dopyt po bezpečných prístavoch - oživenie dopytu na ázijskom trhu (najmä India a Čína)
 • pokračujúca pandémia COVID-19 a jej vývoj
 • geopolitické problémy
 • pretrvávajúce napätie medzi USA a Čínou
 • obchodné vojny
 • smerovanie USA po prezidentských voľbách
 • nákupy centrálnych bánk atď.

Hnacie motory Bitcoin:

 • rast dôvery v BTC
 • uvoľnenej menovej a fiškálnej politiky
 • rast inflácie
 • vstup a podpora veľkých hráčov na svetových trhoch
 • klesajúci ťažba BTC

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.