Hrad Pajštún

image image

Nad obcou Borinka neďaleko Bratislavy bol niekedy v 13. storočí postavený kamenný hrad, ktorý, hoc v dejinách vystupuje pod viacerými názvami (Hrad Borinka, Stupavský kameň a pod.), poznáme dnes pod menom Pajštún. Hlavnou úlohou tohto, ako aj ďalších malokarpatských hradov, bola ochrana severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva.
Pajštún v priebehu dejín vystriedal mnoho majiteľov. K najvýznamnejším patria grófi zo Svätého Jura a Pezinka a tiež Pálffyovci. O zánik pevnosti sa začiatkom 19. storočia postarali napoleonské vojská, ktoré ju, čo je zaujímavé, vyhodili do vzduchu v podstate z rozmaru: nebola na nej nijaká vojenská posádka a jej strategický význam bol prakticky nulový.
V súčasnosti je zrúcanina Pajštúnskeho hradu obľúbeným výletným miestom (najmä Bratislavčanov). Naskytá sa z nej krásny výhľad na priľahlú časť Malých Karpát, časť Záhorskej nížiny a za vhodného počasia dokonca až na vrcholky rakúskych Álp. Z atraktivít hradu možno spomenúť i umelecky hodnotné ranobarokové maskaróny, ktoré sa zachovali na oporných konzolách nad vstupnou bránou. Ide o masky vyškerených démonických tvárí, ktoré mali podľa niekdajších predstáv odháňať zlé sily.
Hrad Pajštún je prístupný po značených turistických chodníkoch z Borinky či Stupavy (túru je možné začať i v Marianke či Záhorskej Bystrici). Výstup je nenáročný, zvládnu ho i menej zdatní turisti a rodiny s deťmi. Na hrade sa nachádzajú viaceré miesta vhodné na opekanie.

Pridaj spoločné cestovanie

Pre pridanie spoločného cestovania je potrebné sa najskôr prihlásiť

Prihlásiť

Prihlásenie sa do účtu Prihlásiť

Registrovať

Nové prihlásenie? Zaregistrujte sa pre účet Registrovať