Svetový gigant chce vyhlásiť bankrot.
Čelí desiatkam tisíc obvinení, že jeho produkty spôsobujú rakovinu.

Odkazy: Odkaz 1

Spoločnosť Johnson & Johnson (J&J), svetová značka, ktorej produkty požívajú aj statisíce slovenských domácností čelí vážnej hrozbe bankrotu. Nepriaznivú finančnú situáciu jej spôsobili vážne súdne spory, ktoré sa majú vyriešiť počas nasledujúceho roka. Bankrot by bol paradoxne pre svetového giganta záchranou.

Súdne procesy spoločnosti J&J súvisia s obvineniami o prítomnosti rakovinotvorných látok v jej ikonickom detskom púdri. Firme situáciu komplikuje skutočnosť, že sudca v júli zamietol posledný prípad kapitoly 11 spoločnosti J&J, ktorý sa snažil vyriešiť všetky súčasné a budúce spory, týkajúce sa jej detského púdra, informoval o tom portál Fortune.

 

Spoločnosť J&J čelí obrovským finančným stratám.

Od roku 2016 už vyplatila odškodné vo výške najmenej 570 miliónov dolárov v súvislosti s tvrdeniami o tom, že jej produkt spôsobuje rakovinu. Celková suma vyrovnania údajne dosiahla aspoň 2,5 miliardy dolárov.

V snahe uniknúť finančnému kolapsu uvažuje J&J o treťom vyhlásení o bankrote. Dcérska spoločnosť LTL Management spoločnosti J&J už podala dva takéto návrhy, avšak sudca ich obe zamietol. Vyhlásenie bankrotu by spoločnosti umožnilo dosiahnuť pozastavenie všetkých súdnych procesov, zatiaľ čo sa spoločnosť snaží dospieť k dohode s právnikmi, ktorí zastupujú obete detského púdra.

 

Bankrot by bol pre firmu záchranou

Profesor Carl Tobias z University of Richmond, špecialista na masové delikty zdôraznil, že J&J sa snaží „hrať o čas a vyhnúť sa vyhadzovaniu stoviek miliónov dolárov na právnikov a obhajobu všetkých týchto procesov.”

Interný právnik J&J, Erik Haas naopak uviedol, že spoločnosť zvažuje ďalšie podanie žiadosti podľa kapitoly 11 v nádeji, že oživí dohodu o urovnaní v hodnote 8,9 miliardy dolárov. J&J tvrdí, že kapitola 11 je jediným racionálnym spôsobom ako riešiť budúce nároky na odškodné spojené s jej detským púdrom a rakovinou.

V súčasnosti čelí J&J najmenej 51 000 súdnym sporom, kde je obvinená, že jej detský púder spôsobuje rakovinu. Zákazníci tvrdia, že vedúci pracovníci J&J vedeli o prítomnosti azbestu vo výrobku od začiatku 70. rokov, ale verejnosť a regulačné orgány o tom neinformovali. Spoločnosť v roku 2020 stiahla svoje detské púdre z trhu v USA a Kanade. Zároveň sa zaviazala, že do konca tohto roka ich stiahne z pultov predajní na celom svete.

Spoločnosť sa bráni a utvrdzuje verejnosť, že jej výrobok je bezpečný a nemá žiadne zdraviu škodlivé následky.

„Viac ako 40 rokov štúdií nezávislých lekárskych expertov z celého sveta potvrdzuje, že kozmetický mastenec je bezpečný, neobsahuje azbest a nespôsobuje rakovinu.”

J&J čaká budúci mesiac súdny proces v Kalifornii kvôli obvineniam, že používanie ich výrobku spôsobilo deťom rakovinu.

Táto zložitá situácia predstavuje vážnu hrozbu pre spoločnosť, ktorá tvrdí, že ich výrobok je bezpečný a neobsahuje azbest.

No s vyše 51 000 súdnymi spormi pred sebou a rastúcim tlakom verejnosti sa teraz spoločnosť J&J nachádza v kritickom bode.

Budúcnosť jej finančnej stability je vo veľkom ohrození.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.