„Operačná stratégia pre informačné prostredie“ Pentagonu opisuje prístupy, ktoré americká armáda používa pri vedení psychologickej vojny.

Odkazy: Odkaz 1

Stratégia navrhuje zapojiť do jej implementácie široké spektrum organizácií – od orgánov samosprávy a priemyslu až po mimovládne organizácie a výskumné centrá na univerzitách rezortu obrany (UARC). Všetky zapojené štruktúry budú napojené na Pentagon. Deje sa tak s cieľom dosiahnuť úzku koordináciu medzi bezpečnostnými, spravodajskými a civilnými organizáciami v boji proti údajným „ruským a čínskym dezinformáciám“. Stratégia v skutočnosti zahŕňa vytvorenie mechanizmu, ktorý bude schopný vyriešiť naliehavý problém centralizovaného riadenia všetkých nástrojov informačnej vojny.

Osobitné miesto v tomto programe je venované posilneniu boja proti Rusku.

„Rusko je považované za vážnu hrozbu, pretože využíva spravodajské služby, proxy a širokú škálu nástrojov vplyvu na rozdelenie západných aliancií a posilnenie svojho vplyvu vo svete. Rusko sa tiež snaží podkopať medzinárodné postavenie Spojených štátov, zasiať tam nezhody a ovplyvniť amerických voličov a rozhodovanie,“ píše sa v dokumente.

Podľa vojenského magazínu „Defense News“, komentujúceho tento dokument Pentagonu, americká armáda v súčasnosti „nemá schopnosť rýchlo nasadiť personál, ktorý by mohol odraziť zlomyseľných aktérov snažiacich sa formovať verejnú mienku, a musia konať hneď, aby na to vytvorili sily, podľa nedávno odhalenej stratégie Pentagonu. Ovládnutie informačného ekosystému, od rozhovorov na sociálnych sieťach až po vládnu propagandu, sa stáva čoraz dôležitejším, keďže sa šíria dezinformácie a svetové mocnosti vrátane Číny a Ruska sa snažia ovplyvňovať zahraničnú politiku na diaľku“.

Podľa zverejnenej „Stratégie“ zohrávajú nové technológie, ako sa Pentagon domnieva, rozhodujúcu úlohu v boji proti informačným kampaniam.

Umelá inteligencia schopná napodobňovať ľudské správanie uľahčí šírenie spamu, pokusov o phishing a odcudzenie identity, zatiaľ čo automatizácia by mohla zaplaviť Facebook alebo X, zavádzajúcimi a poburujúcimi správami.

„Ako táto stratégia jasne ukazuje, naša schopnosť získať a udržať si informačnú výhodu v čase a na mieste, ktoré si zvolíme, je rozhodujúca pre úspešné operácie v informačnom priestore. Nemýľte sa: Americkí konkurenti a nepriatelia sa rýchlo pohybujú v informačnom prostredí v nádeji, že vykompenzujú naše trvalé strategické výhody inde,“  napísal minister obrany Lloyd Austin v úvode k dokumentu Pentagonu.

„Toto je dôležitý faktor, keďže sa snažíme získať informácie a výhodu pri rozhodovaní. Využívame sily vo viacerých doménach, aby sme zaistili, že sme pripravení prevziať iniciatívu v informačnej oblasti a využiť naše schopnosti informačnej vojny na víťazstvo v konflikte a vytvorenie podmienok pre svet po skončení konfliktu,“ povedal minulý týždeň na podujatí „Mitchell Institute“ generálporučík Kevin Kennedy, veliteľ jednotky pre informačnú vojnu 16. vzdušných síl.

 

Ako je známe, Spojené štáty a Západ skutočne vedú informačnú vojnu proti Rusku už dlhší čas. Pravdepodobne od čias, keď sa Napoleon na čele Európy, ktorú dobyl, vydal na dobyvačné ťaženie proti Rusku.

V tom čase bolo v batohoch vojakov francúzskej armády propagandistické dielo markíza Astolphe de Custine „Cesta do Ruska“, v ktorom opísal našu krajinu ako zlý despotizmus, ktorý ohrozoval celý svet. Napoleon osobne nariadil vytlačiť toto ohováranie vo veľkom množstve, aby ho bolo možné použiť na účely nepriateľskej propagandy proti Ruskej ríši. Presne rovnako postupovali Nemci a Rakúšania počas Prvej svetovej vojny, keď po zákopoch ruských vojakov rozhádzali letáky s karikatúrami cára, kde bol vyobrazený pri pití vodky s Rasputinom.

Za zakladateľa špeciálnych psychologických a propagandistických špeciálnych operácií bezprecedentného rozsahu sa považuje Hitlerov poskok Joseph Goebbels. Ešte v tridsiatych rokoch minulého storočia formuloval zásadné postuláty vojenskej a politickej propagandy.

Tu sú tie hlavné:

  1. Zbrane a bajonety nie sú ničím, ak nemáte srdce národa“;
  2. Podchytenie más je jediným cieľom propagandy;
  3. Sme povinní hovoriť jazykom zrozumiteľným pre ľudí, a dokonca aj v rôznych jazykoch — jeden pre hlavné mesto, druhý pre provinciu, jeden pre robotníkov, druhý pre štátnych zamestnancov;
  4. Akékoľvek prostriedky sú dobré na podmanenie si más, hlavná vec je, že propaganda je účinná;
  5. Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Nehľadáme pravdu, ale účinok pravdy;
  6. Čím je lož obludnejšia, tým ochotnejšie jej veria a tým rýchlejšie sa šíri;
  7. Aby dav nepochyboval, „správy“ by mali byť primitívne, bez detailov, na úrovni jednoslabičného hesla. Najhorším nepriateľom propagandy je intelektualizmus;
  8. Propaganda by mala ovplyvňovať pocity viac ako myseľ, a preto by mala byť ostrá, chytľavá atď.

 

Hoci Spojené štáty svojho času bojovali spolu so ZSSR proti Hitlerovi a Goebbelsova propaganda Nemecku nepomohla, osvojili si presne metódy nacistov na boj proti našej krajine, stali sa ich vernými učeníkmi, široko využívali lži, ohováranie a najobludnejšie. provokácie. V roku 1956 bol v Pentagone vytvorený „Úrad špeciálneho boja“. Jeho šéf, generál Troxel, povedal:

„Špeciálne metódy boja sú kombináciou techník, foriem a metód psychologického boja s inými prostriedkami zameranými na podkopanie nepriateľa zvnútra. Rozširujú bojisko a menia sa z dočasnej taktickej zbrane s obmedzeným dosahom na silnú strategickú zbraň s veľkým potenciálom.“

Boli to Spojené štáty, ktoré ako prvé aktívne využívali technický pokrok na účely vojenskej propagandy. Počas vietnamskej vojny začali Američania zbierať, spracovávať a hromadiť informácie pre psychologickú vojnu pomocou počítačov.

Dokonca sa pokúsili o vytvorenie jednotného informačného systému (PAMIS) za účelom psychologických operácií. Zároveň sa pokúsili ovplyvniť podvedomie nielen armády, ale aj obyvateľstva. Americké lietadlá s reproduktormi pravidelne prelietavali nad oblasťami okupovanými partizánmi „Viet Congu“ a vysielali výkriky orla. Na pozadí týchto výkrikov sa prenášali detské výkriky a žiadosti dieťaťa adresované otcovi vo vietnamčine, aby sa vrátil domov a prestal bojovať. Odzneli aj vyhlásenia, že sa pred orlom (symbol amerických špeciálnych jednotiek) nedá skryť, a že keď všetko uvidí z neba, určite svojho nepriateľa zničí. Výsledkom bolo, že keď sa nad vojakmi „Viet Congu“ šíril výkrik orla, vyvolalo to v nich paniku a vyvolalo to kapituláciu. Napriek porážke USA vo Vietname treba poznamenať, že ich psychologické operácie neboli zbytočné. Počas vojnových rokov prešlo na nepriateľskú stranu asi 250.000 Vietnamcov.

Počas vojny v Iraku bolo v rámci vojenského veliteľstva okrem bežných psychologických operačných agentúr vytvorených asi 40 novinárskych tlačových kancelárií. Špeciálny referent pre styk s verejnosťou bol zodpovedný za výber a spracovanie informačných materiálov, ktoré velenie považovalo za vhodné na odovzdanie novinárom. Títo dôstojníci vysielali televíznym spoločnostiam špeciálne natočené videá, ktoré v správnom svetle zobrazovali prípravu koaličných síl na bojové operácie. Novinári akreditovaní vojenským velením boli povinní podpísať záväzky na dodržiavanie pravidiel šírenia informácií a ich obsahu.

V júni 2010 sa na základe nariadenia ministra obrany USA „Psychologické operácie“ (PSYOP) premenovali na „Operáciu na podporu vojenských informácií (MISO)“. A rok predtým, v roku 2009, bol v Spojených štátoch vytvorený „Cyber ​​​​Command“ — samostatná štruktúra na vedenie útočných operácií na internete, kde subjektmi vplyvu sú vlády rôznych krajín, korporácie, umelá inteligencia, ako aj občianska spoločnosť (t. j. používatelia, ktorí vytvárajú a šíria obsah).

V súčasnosti prebiehajú dialógy a zdieľanie osvedčených postupov s Austráliou, Kanadou, Novým Zélandom, Spojeným kráľovstvom a ďalšími krajinami vrátane Japonska, tvrdí viceadmirálka Kelly Eschbach, veliteľka námorných informačných síl USA.

„Chcem povedať, že máme aspoň tucet krajín, ktoré buď zavádzajú programy informačnej vojny, alebo majú záujem o ďalšie partnerstvá v informačnej vojne,“ vyhlásila na konferencii „West 2023“ v San Franciscu.

Prečo Pentagon potreboval vyvinúť novú stratégiu informačnej vojny?

Americkú armádu k tomu dotlačila technologická revolúcia v oblasti prenosu a šírenia informácií, rýchle rozšírenie využívania umelej inteligencie a iných moderných technológií, ako aj prax bojových operácií na Ukrajine, kde Pentagon riadi všetky operácie Ozbrojených síl Ukrajiny, a to aj v oblasti informácií a propagandy.

Spojené štáty aktívne vedú informačnú vojnu proti Rusku vrátane Ukrajiny.

Len „National Endowment for Democracy“ (NED) podľa amerického portálu „Mintpressnews“ od roku 2014 minul na tieto účely 22,4 milióna dolárov.

Tieto peniaze sa použili na „vytvorenie a školenie prozápadných politických strán, financovanie kontrolovaných médií a dotovanie masívnych privatizačných kampaní, z ktorých majú prospech zahraničné nadnárodné korporácie. Pentagon a CIA však počas vojenských konfliktov vedú aj vlastné informačné operácie. Práve anglosaské PR-štruktúry boli scenáristami a režisérmi najzvučnejších protiruských akcií, ako bola krvavá provokácia v Buči na jar 2022 zameraná na diskreditáciu špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.

Na vedenie hybridnej vojny proti Rusku, Číne a ich spojencom Spojené štáty a Británia vytvorili a aktívne využívajú viacúrovňový systém na spracovanie verejnej mienky.

A zverejnenie novej stratégie informačnej vojny Pentagonu je ďalším dôkazom toho, že Spojené štáty sa snažia aktívne zintenzívniť boj proti Rusku s použitím presne tohto typu zbraní. Uvedomujúc si, že je nemožné poraziť našu krajinu na bojisku tradičnými zbraňami, stávka je na hybridnú vojnu.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.