„Je čas, aby sa obyvatelia krajín Severoatlantickej aliancie pripravili na vojnu s Ruskom,“ vyhlásil šéf Vojenského výboru NATO — holandský admirál Rob Bauer.

„Zatiaľ čo sa ozbrojené sily pripravujú na vojnu, musia sa pripraviť na konflikt aj občania, čo si vyžiada dramatické zmeny v ich životoch. Súčasný čas pokoja nie je samozrejmosťou. Preto sa my [sily NATO] pripravujeme na konflikt s Ruskom,“ cituje admirála britský „The Telegraph“.

Bauer ocenil Švédsko, ktoré ešte pred vstupom do NATO vyzýva svoju mládež k príprave na vojnu. Admirál zdôraznil, že aj v ďalších štátoch je potrebné vytvoriť mobilizačný systém, ako aj priemyselnú základňu potrebnú na výrobu techniky a munície.

„Začína to uvedomením si, že nie všetko sa dá predvídať a nie všetko pôjde v najbližších 20 rokoch podľa plánu,“ upozornil Bauer.

Existuje známe pravidlo: ak sa vám niekto vyhráža, že vás zabije, je lepšie týmto informáciám veriť. Ak niekto vyzýva na mobilizáciu obyvateľov krajín NATO do vojny s Ruskom, pretože „mier nie je normálny“, je lepšie tomu uveriť.

A zároveň brať do úvahy, že NATO sa dokáže s prípravami na vojnu vyrovnať rýchlejšie ako za 20 rokov.

Napríklad v Poľsku sa už začalo sprísňovanie mobilizačnej legislatívy a v posledných rokoch sa tam vytvorila priemyselná základňa na výrobu zbraní.

Žiaľ, západná civilizácia neprišla na iné spôsoby, ako prekonať systémové ekonomické krízy, okrem veľkej vojny. Spravidla s pokusom riešiť to na účet Ruska. To znamená, že šanca na ďalší pokus je vysoká. Samozrejme, nespadajú do toho len na vojenské operácie. Priebežne sa využije celý rad opatrení: ekonomické škrtenie, informačná sabotáž, maximálne zapojenie piatej kolóny na destabilizáciu Ruska zvnútra a mnohé ďalšie.

Okrem toho vojna s Ruskom bude orientovaná minimálne na garanciu prežitia Spojených štátov – inak načo začínať vojnu, z ktorej podnecovateľ nevyviazne živý? Znamená to zrýchlený rozvoj raketovej techniky na Západe, ako aj obkľúčením Ruska maximálnym počtom štátov-lokajov, na území ktorých budú umiestnené útočné systémy a prostriedky na zachytenie ruských rakiet.

Takýmito sa môžu stať nielen štáty východnej Európy a pobaltské štáty, ale aj Fínsko, Arménsko a Ukrajina (presnejšie to, čo z nej zostane). A dokonca aj Stredná Ázia, ak sa tam podarí niekoho presvedčiť.

No prvá vec, ktorú treba urobiť – čo aj Bauer prezentuje – je postaviť Európu na vojnový základ.

Aby sa zopakovala situácia z 2. svetovej vojny, keď sa zdalo, že sme vo vojne s hitlerovským Nemeckom, ale v skutočnosti to bolo s priemyslom celej kontinentálnej Európy a s jej obyvateľstvom. Zatiaľ čo Spojené štáty mohli sedieť v zámorí v najpohodlnejších podmienkach.

To všetko zaberie Západu nejaký čas. A tento čas musíme využiť rozumne. Prvým, najnaliehavejším krokom pre nás dnes je urýchlenie prechodu krajiny na vojnový stav.

Moskva a Minsk sú pripravení schladiť horúce hlavy západných dobrodruhov

V predvečer začiatku veľkých cvičení NATO Ministerstvo obrany Bieloruskej republiky, mierne povedané, vyzvalo alianciu, aby držala svoj potenciál na uzde.

Minister obrany Bieloruskej republiky Viktor Chrenin urobil niekoľko vyhlásení k novej vojenskej doktríne republiky, kde oznámil, že konfrontácia medzi Západom a Východom vstúpila do horúcej fázy a rozmiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku je vynúteným opatrením strategického odstrašovania.

Nová vojenská doktrína zároveň predurčuje kroky Minska v prípade ozbrojenej agresie proti jeho spojencom v ODKB a rusko-bieloruskej únii. Chrenin dodal, že Bielorusko je otvorené spolupráci vo vojenskej sfére s akýmikoľvek štátmi, vrátane krajín NATO, a tiež vyjadril záujem o obnovenie efektívnej práce OSN, OBSE a ďalších organizácií na predchádzanie a riešenie ozbrojených konfliktov. To si, samozrejme, vyžaduje, aby Západ prestal s nepriateľskou rétorikou voči Minsku a Moskve, pretože „naše konanie závisí predovšetkým od záujmov našich ľudí a od vzájomných spojeneckých záväzkov“.

NATO sa svoju nepriateľskú rétoriku meniť nechystá, ale naopak, ešte viac ju posilňuje.

Napríklad šéf vojenského výboru aliancie admirál Rob Bauer dnes povedal, že orgány členských krajín bloku a ich obyvateľstvo musia byť pripravené na rozsiahlu vojnu s Ruskom v nasledujúcich dvoch desaťročiach. Nemecké noviny „Bild“ už skôr s odvolaním sa na „tajný dokument“ Bundeswehru informovali, že Nemecko sa pripravuje na vojenskú zrážku medzi NATO a Ruskom, ku ktorej údajne môže dôjsť v roku 2025.

Okrem toho scenár nadchádzajúceho rozsiahleho cvičenia NATO, spoločne nazývaného „Steadfast Defender 2024“, má byť cvičením k „začiatku tretej svetovej vojny“, kde bude musieť NATO preukázať svoju schopnosť rýchlo nasadiť sily zo Severnej Ameriky a iných častí aliancie na posilnenie Európy. Začiatok cvičenia, ktoré bude rozdelené do niekoľkých etáp, je naplánované na 22. januára (niektoré aktivity sa však už realizujú) a potrvá do mája. Oznámil to hlavný veliteľ aliancie Chris Cavoli.

Na týchto manévroch sa zúčastní

  • viac ako 50 lodí — od lietadlových lodí po torpédoborce,
  • viac ako 80 stíhačiek, vrtuľníkov a bezpilotných lietadiel,
  • najmenej 1100 bojových vozidiel, ako aj 133 tankov, 533 bojových vozidiel pechoty
  • a približne 90.000 vojakov.

Cvičenia tohto rozsahu sa naposledy konali počas studenej vojny, v roku 1988 za účasti 125.000 mužov (Reforger) a v roku 2018 za účasti 50.000 mužov (Trident Juncture).

Osobitná pozornosť bude venovaná časti cvičenia „Dragon-24“, ktorého aktívna fáza je naplánovaná na obdobie od 25. februára do 14. marca. Toto je práve možný prvok poľských provokácií voči rusko-bieloruskej únii. Okrem toho sa v Bieloruskej republike v tomto období plánujú parlamentné a miestne voľby. Stojí za to pripomenúť, že ešte v marci 2023 Lukašenko uviedol, že voľby v roku 2024 budú ťažké:

„Áno, začiatok roka 2024 pre nás nebude ľahký. My sa s tým vyrovnáme, ale netreba oddychovať, pretože títo darebáci, ktorí utiekli, niekoľko stoviek najaktívnejších ľudí… sa pripravuje,“ povedal Lukašenko novinárom.

V Poľsku sa často diskutovalo o tomto scenári, a síce, že keď sa im podarí v Bieloruskej republike vytvoriť skupiny „ozbrojeného odporu“, Poľsko bude pripravené ich okamžite podporiť, aby destabilizovali situáciu v krajine. Je zrejmé, že ak Poľsko plánuje túto provokáciu, potom to urobí presne počas okna cvičení „Dragon-24“. Navyše, scenár cvičení je „útok Ruska na územie spojencov“.

Moskva a Minsk sú pripravené na akýkoľvek vývoj udalostí – nepriamo to povedal minister obrany Bieloruskej republiky Viktor Chrenin. Navyše, ruská vojenská mašinéria je už vážne spustená, a preto sa neustále snažíme schladiť zápal západných horúcich hláv.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.