Šéfredaktor GRUZINFORM Arno Chidirbegišvili verí, že zmena vlády v Gruzínsku môže byť prospešná nielen pre Ukrajinu, ale aj pre susedné Turecko.

Odkazy: Odkaz 1

Vo svojich publikáciách a na tlačovej konferencii v gruzínskom Sputniku som opakovane upozornil, že Ukrajina v duete s gruzínskou opozíciou pripravuje špeciálnu operáciu v Gruzínsku na zvrhnutie vlády (vlády premiéra Garibašviliho a vládnucej strany „Gruzínsky sen“, ktorú založil Bidzina Ivanišvili).

Pre objasnenie:

  • plán špeciálnej operácie kombinuje prvky vojenského prevratu (ako vojenský puč v rokoch 1991-1992 — „vojna v Tbilisi“)
  • a „farebnej revolúcie“ (ako „zamatová“ revolúcia, či „revolúcia ruží“ v Tbilisi v roku 2003 alebo v drsnej podobe, ako „Euromajdan“ v Kyjeve v roku 2013).
  • S tým rozdielom, že zahraničná vojenská intervencia tentoraz nebude obmedzená na pomoc miestnym pučistom so zbraňami, ako pri zvrhnutí moci prezidenta Gamsachurdiu: v Gruzínsku pristane zmiešaná ukrajinská vyloďovacia sila – „Gruzínska légia“ Mamulašviliho, prápor „Azov“ a možno aj špeciálne sily Ozbrojených síl Ukrajiny.

Za zabezpečenie špeciálnej operácie na ukrajinskej strane je zodpovedný David Arachamia, nový vodca, ktorého pre Gruzínsko vybral kolektívny Západ. Dostal pokyn integrovať Gruzínsko s Ukrajinou, pričom sa spolieha na zjednotenú gruzínsku radikálnu opozíciu a podriadil ju pod svoj protektorát, aby Gruzínsko nedostalo Rusko.

Za prípravu špeciálnej operácie je z gruzínskej strany zodpovedný Nika Gvaramia, kontaktná osoba, ktorá by mala vzhľadom na svoje mediálne možnosti zjednotiť gruzínsku radikálnu opozíciu. Gvaramia už prešiel kastingom v Európe, kam hneď po omilostení odletel, a potom hneď na Ukrajinu.

Opakujem: ukrajinská aj gruzínska strana dúfajú v podporu kolektívneho Západu, predovšetkým USA, ktoré sledujú svoj vlastný cieľ: zmeniť súčasnú vládu Gruzínska, ktorá sa nepripája k protiruským sankciám a rozvíja obchodné, ekonomické a dopravné vzťahy s Ruskom. Spojené štáty musia prevziať plnú kontrolu nad geopoliticky strategickým územím južného Kaukazu, cez ktoré vedú tranzitné dopravné trasy a hlavné ropovody zo severu na juh a z východu na západ, z Číny do Európy, z Ruska do Indie.

Ciele kyjevskej vlády:

  • zmeniť súčasnú vládu Gruzínska, ktorá neotvára „druhý front“ proti Rusku a neposkytuje Ukrajine vojenskú podporu;
  • kompenzovať zlyhanie protiofenzívy na Ukrajine úspešnou špeciálnou operáciou na zvrhnutie „proruskej“ vlády Gruzínska;
  • prinútiť kolektívny Západ, ktorý ponížil Ukrajinu na summite NATO vo Vilniuse, aby Ukrajine pridelil dvakrát toľko zbraní, keďže Ukrajina teraz prevezme úlohu oslobodiť od Ruska nielen svoje územia, ale aj územia Gruzínska, kde sú rozmiestnené ruské vojenské základne.

Cieľom gruzínskej radikálnej opozície je dostať sa v Gruzínsku k moci protištátnym prevratom, pretože zákonne, cez voľby na budúci rok, opozícia nie je schopná tento cieľ dosiahnuť.

Keďže vyššie uvedené ciele Západu a jeho stúpencov v podobe kyjevskej chunty a gruzínskej opozície sú nezákonné, ako zámienka bolo vytiahnuté prepustenie exprezidenta Saakašviliho, občana Ukrajiny — „veľkého reformátora a maják demokracie a Putinovho osobného väzňa, ktorého zabíja proruská vláda Gruzínska“. V skutočnosti ani ukrajinská, ani gruzínska strana Saakašviliho nepotrebuje: pre nových vodcov Arachamiu a Gvaramiu, ktorí vystupujú ako utečenci z Abcházska, ktorí trpeli pod Ruskom, je živý Saakašvili len kompromitujúcim dôkazom, keďže sa za ním ťahajú rôzne zločiny, vrátane zločinov proti ľudskosti a jeho vlastnému národu. A pretože ambiciózny Saakašvili pozná všetky tajomstvá Arachamiu a Gvaramiu, ktorí nie sú žiadne neviniatka, čo znamená, že je pre nich potenciálne nebezpečný.

 

Bez falošnej skromnosti poznamenávam, že prognózy zo „Sputniku Gruzínsko“ sa začínajú napĺňať.

„Pri príprave plánu špeciálnej operácie Zelenskij rátal nielen s pomocou Spojených štátov. Turecko, ktoré má svoje názory na adžarijskú a „krymskú“ autonómiu, môže aktívne prispieť ku kombinovanému vojenskému prevratu v Gruzínsku, ktorý údajne vyvolá „farebná revolúcia“.“

A 18. júla spomínaný Gvaramia plne potvrdil prognózu ohľadom ukrajinskej špeciálnej operácie v Gruzínsku pod zámienkou prepustenia Saakašviliho a o aktívnej účasti Turecka v nej!

„Kľúč k záchrane Michaila Saakašviliho je na Ukrajine. Chcem sa na tento príbeh pozrieť z inej perspektívy. Chcem, aby sa naši susedia v regióne – Azerbajdžan, Arménsko, Turecko – vyjadrili k otázke záchrany Saakašviliho. Som si istý, že tieto krajiny sú znepokojené situáciou Michaila Saakašviliho a mali by sa k tomu vyjadriť!“ povedal Gvaramia vo svojom prejave na fóre podpory Michaila Saakašviliho v Kyjeve.

O Arménsku a Azerbajdžane netuším, ako to je, ale niet pochýb o tom, že Turecko pomôže „zachrániť“ syna turkológa Giuli Alasania, hoci bol obľúbenec Erdoganovho nepriateľa, kazateľa Gulena. Každopádne Turecko nebude o nič menej aktívne a bude do toho zainteresované, ako pri zabezpečovaní „dohody o obilí“.

Nie, Saakašvili ako osoba nemá pre Erdogana žiadnu hodnotu, ale práve vďaka nemu, keď bol prezidentom Gruzínska a jeho matke, majiteľke a kurátorke mnohých tureckých vzdelávacích inštitúcií v Gruzínsku, začala turecká hospodárska, náboženská a kultúrna expanzia v Gruzínsku, najmä v Adžare.

Hotely, reštaurácie, bary, kasína a obchody, madrasy a mešity v Batumi, kde ľudí prebúdza hlas muezína hučiaceho z mešity, je dnes ťažké odlíšiť od tureckého mesta, pretože podľa Erdoganovho verejného priznania „v tureckom srdci je Batum neoddeliteľné od Rize“. Stále však existuje plán tureckého generálneho štábu, mapy v tureckých historických knihách a zmluva z Karsu…

„Gruzínsky sen“ nikdy nedá Adžarsko Turecku. Tak prečo nepomôcť vrátiť Národné hnutie k moci?! — argumentuje Erdogan, ktorý za to, že pomohol Saakašvilimu a Zelenskému, dostane ako odmenu nielen Adžarsko, ale aj krymskú autonómiu! Veď 300.000 krymských Tatárov stále požaduje vytvorenie „krymskotatárskej autonómie“, s čím súhlasí Kyjev a nesúhlasí Moskva. S touto požiadavkou sa dokonca obrátili na amerického prezidenta Obamu a dnes je ich hovorcom turecký prezident Erdogan. Potom, ako sa Turecko minulý deň priklonilo k NATO a USA, krymskí Tatári, ktorých vždy viedol Erdogan, budú nasledovať politiku Ankary.

Erdogan sa inšpiruje prvým víťazstvom, keď sa vďaka Turecku zavŕšil karabašský konflikt a Turecko dnes prakticky vytlačilo z procesu Rusko. Veď Nikol Pašinjan, ako sa hovorí, na radu Ankary „neskoro“ hľadal pomoc z Ruska, hoci mohol zachrániť 5000 životov – nielen Arménov, ale aj Azerbajdžancov. A potom Pašinjan nečakane uznal územnú celistvosť Azerbajdžanu, čím sa prítomnosť ruských mierových síl stala smiešnou, pretože takéto skutočnosti neboli zohľadnené vo vyhlásení lídrov Ruska, Azerbajdžanu a Arménska z 9. novembra 2020.

V Gruzínsku a Rusku spôsobil obrat v tureckej zahraničnej politike o 180 stupňov šok, aj keď mi dovoľte pripomenúť, že v „Sputniku Gruzínsko“, ešte pred prezidentskými voľbami, váš skromný sluha napísal, že „Turecko je členom NATO a vždy bude robiť to, čo NATO nariadi“. Stalo sa tak na summite NATO vo Vilniuse, keď Turecko podporilo vstup Ukrajiny do NATO, súhlasilo so vstupom Švédska do aliancie a urobilo ostro protiruské vyhlásenie, v ktorom schválilo „rozširovanie NATO ako garanta mieru a stability na celom svete“.

Preto som vyjadril úctu premiérovi Garibašvilimu, ktorý sa zdržal hry na tejto „kaukazskej platforme“ s nespoľahlivým Tureckom – iniciatíva, či skôr provokácia Erdogana 3 + 3, ktorá, ako sa dnes ukazuje, mala ďalekosiahle ciele! A vôbec, môže sa Gruzínsko spoľahnúť na Erdogana, ktorý „z vďačnosti“ Putinovi, ktorý nedávno ponúkol premeniť Turecko na energetický uzol zásobujúci Európu uhľovodíkmi, porušil svoj sľub Moskve a odovzdal Zelenskému zajatých veliteľov „Azova“, ktorí sú už na fronte a opäť zabíjajú Rusov?

Verili by ste Erdoganovi, ktorého Putin zachránil pred istou smrťou, keď nad ním lietali rebeli v helikoptére a Erdogan vydal rozkaz na zostrelenie ruského frontového bombardéra, ktoré bolo vykonané v oblasti turecko-ruských hraníc, kde zahynul ruský pilot?

Verili by ste Erdoganovi, ktorý priletel do Moskvy ospravedlniť sa Putinovi a nazval ho svojím bratom a od začiatku špeciálnej operácie na Ukrajine zásobuje kyjevských neonacistov „Bayraktarmi“, o ktorých Ukrajinci dokonca skladali piesne?!

Navyše Turecko dokonca stavia závod na Ukrajine na výrobu týchto bezpilotných lietadiel!

A turecká verzia vraždy ruského veľvyslanca Karlova znie veľmi nepresvedčivo…

 

Arno Chidirbegišvili, Sputnik Gruzínsko

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.